2011 Sevierville Triathlon Race Results


  • Saturday, May 21, 2011
  • Sevierville Triathlon
  • Sevierville, Tennessee
  • Sevierville Community Pool

  • Sprint Triathlon ::: Swim 150 Yards, Bike 11.2 Miles, Run 3.1 Miles

    Overall Female Open Winners

                           Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       9  Marsha Morton            31       2      3:37.1      0:45.4    1     38:21.8      0:32.8    1     21:07.3   1:04:24.7    
         2      17  Danyl Walton             67       3      4:11.1      2:12.4    3     39:18.1      0:32.7    2     21:48.6   1:08:03.2    
         3      24  Janine Pleasant          14       1      3:33.1      0:27.3    2     39:06.2      0:34.7    3     27:05.8   1:10:47.2    

    Overall Male Open Winners

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       1  Andrew Lewis            107       2      2:53.6      0:19.8    2     32:55.8      0:37.3    1     19:00.2     55:47.0    
         2       2  Thomas Hunter            98       3      2:56.2      1:17.9    1     31:51.4      0:31.7    3     19:43.8     56:21.2    
         3       3  Benjamin Kant              2       1      2:23.5      0:37.4    3     34:16.5                      2     19:07.9     56:25.4    

    Overall Female Masters Winners

                              Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      29  Hilary Hunter           103       1      3:30.1      1:00.7    1     41:05.4      0:43.5    1     27:22.7   1:13:42.5    
         2      48  Heather Ackermann   23       2      4:11.3      2:12.9    3     49:26.1      0:18.8    2     27:51.5   1:24:00.7    
         3      49  Avi Ford                     46       3      4:37.5      1:32.2    2     41:38.6      1:13.8    3     35:29.5   1:24:31.8    

    Overall Male Masters Winners

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       4  Kevin FitzGerald          6       3      3:19.3      0:54.4    2     35:53.3                            1     17:46.0     57:53.1    
         2       7  Chris Urban              10       1      2:52.3      0:37.8    1     33:43.7                             3     23:18.1   1:00:32.0    
         3       8  Nicholas Schneider        8       2      2:56.8      0:47.7    3     35:54.9                          2     23:11.6   1:02:51.1    

    Female 15 to 19

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      55  Krista Reynolds          34       1      3:56.3      3:00.5    1     55:00.7      0:42.8    1     26:24.8   1:29:05.2    

    Male 15 to 19

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      33  Gray Deandra            105       1      3:34.4      2:15.3    1     45:30.3      0:42.6    1     24:08.7   1:16:11.4    

    Male 20 to 24

                            Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       5  Spencer Beamer           97       1      2:40.6      1:02.2    1     32:56.8      0:32.1    1     21:35.1     58:47.1    
         2      20  Nic Chernikow            28       2      4:00.2      1:35.0    2     38:23.2      0:48.1    2     24:36.9   1:09:23.5    

    Female 25 to 29

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      31  Darcy Grimes             27       3      4:11.1      0:48.1    1     41:11.9      0:59.6    1     27:37.3   1:14:48.2    
         2      40  Noel Kahl                36       5      4:31.9      1:54.7    2     43:52.9      1:18.1    2     28:19.1   1:19:56.8    
         3      58  Stephanie Jeter          33       4      4:23.2      3:30.7    3     55:18.8      0:28.9    4     31:12.0   1:34:53.7    
         4      59  Danielle Evans            1       1      3:06.3      1:51.9    4   1:00:22.3      0:33.7    3     30:11.2   1:36:05.6    
         5      64  Heather Ledbetter        53       2      3:33.5      2:13.6    5   1:03:17.1      0:22.8    5     33:50.3   1:43:17.5    

    Male 25 to 29

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      47  matthew combs            66       2      4:15.5      2:26.1    1     49:14.9      0:23.0    1     27:18.5   1:23:38.1    
         2      63  Ryan Buechner             7       1      2:39.5      1:40.6    2   1:03:08.0      0:39.4    2     34:05.0   1:42:12.6    

    Female 30 to 34

                             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      32  Lori Murphy               5       1      3:08.2      2:14.7    2     43:58.1      0:23.5    3     26:17.0   1:16:01.6    
         2      37  Jackie Newman            43       4      4:16.1      1:26.2    1     42:35.7      1:03.8    6     29:18.5   1:18:40.5    
         3      41  Jessica Barber           56       7      5:07.0      1:42.5    6     48:55.2      0:31.7    1     24:36.4   1:20:53.0    
         4      42  Jenn Urban               42       8      5:08.5      3:59.5    5     46:23.3      0:53.6    2     24:38.3   1:21:03.4    
         5      43  Ellen Hollis             64       3      4:14.6      1:20.9    4     45:54.0      0:43.6    7     29:29.8   1:21:43.1    
         6      44  Colleen Maillie          60       6      4:46.2      2:06.1    3     44:19.8      1:40.8    5     29:06.1   1:21:59.2    
         7      54  Gwendolyn Mathis         41       2      3:46.7      2:30.2    8     54:57.0      0:23.1    4     26:46.3   1:28:23.5    
         8      56  Stacie McCarter          54       5      4:43.6      3:13.5    7     50:58.9      0:41.4    8     32:33.4   1:32:11.1    

    Male 30 to 34

                              Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      16  Jeremy Isabell           44       3      3:45.0      0:26.3    2     39:08.4      0:29.8    2     23:42.1   1:07:31.8    
         2      23  doug sharp               63       4      3:57.1      1:18.4    1     36:51.1      0:49.2    4     27:44.3   1:10:40.2    
         3      26  Keith Jones              29       1      3:17.2      1:36.9    4     42:08.4      0:40.9    1     23:17.4   1:11:01.0    
         4      28  Jonathan Morgan         101       8      4:13.9      2:24.2    3     41:09.4      0:39.7    3     23:52.9   1:12:20.2    
         5      45  Matt Nealeigh            57       6      3:57.8      3:00.2    5     47:05.9      0:33.4    6     27:59.2   1:22:36.6    
         6      57  James Sharp              65       5      3:57.1      2:12.3    7     58:51.8      0:22.0    5     27:45.2   1:33:08.6    
         7      62  Chris Humme              55       7      4:03.1      3:28.9    6     56:59.6      1:30.6    7     32:22.6   1:38:24.9    

    Male 35 to 39

                            Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       6  Matt Kerley              96       1      3:07.2      1:02.4    1     32:46.8      0:28.9    1     21:41.3     59:06.8    
         2      12  Olin Garren              25       2      3:16.0      1:08.7    3     38:33.0      0:55.0    2     22:04.8   1:05:57.5    
         3      13  gary conner              12       4      3:40.3      0:36.2                      36:07.0    5     25:48.3   1:06:11.9    
         4      15  Michael Hollis           58       5      4:09.0      0:47.2    2     36:47.1      0:46.4    4     24:55.8   1:07:25.7    
         5      22  Brian Schenck            11       3      3:20.3      0:55.2    4     41:28.0      1:10.3    3     22:59.7   1:09:53.7    

    Female 40 to 44

                            Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      50  Denise Ledden           100       1      3:53.3      2:02.0    1     45:38.1      1:21.3    2     31:37.2   1:24:32.1    
         2      51  Jill Carroll             15       2      4:05.7      3:18.5    2     46:45.8      1:02.9    1     29:35.3   1:24:48.4    
         3      65  Melanie Terry            62       3      5:56.5      2:35.5    3   1:00:53.4      0:30.8    3     37:17.9   1:47:14.2    

    Male 40 to 44

                            Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      10  Chris Cannon             20       1      3:07.5      0:32.5    2     36:55.8      0:25.9    1     23:29.4   1:04:31.4    
         2      21  Eric    Bennecker        92       5      4:17.4      2:29.8    1     35:09.0      0:49.4    4     26:44.0   1:09:29.7    
         3      27  Chad Huskey              16       3      3:21.5      1:26.9    3     39:20.7      0:41.9    5     26:54.2   1:11:45.4    
         4      35  Joe Bedford              47       6      5:40.3      4:17.8    4     43:04.9      0:54.5    2     23:47.3   1:17:45.0    
         5      36  Brent Hicks              26       4      3:23.9      2:22.7    5     44:04.4      0:53.3    6     27:24.2   1:18:08.8    
         6      46  BRENT OGLE               17       2      3:11.3      1:42.7    6     53:00.4      0:46.7    3     23:59.6   1:22:40.8    

    Female 45 to 49

                              Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      53  Rebecca Aiken            39       1      4:15.1      1:59.9    1     51:11.8      1:10.2    1     28:30.1   1:27:07.3    

    Female 50 to 54

                               Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      61  susan wilkins             9       1      4:22.2      5:35.1    1     52:03.9      0:46.8    1     35:32.2   1:38:20.3    

    Male 50 to 54

                              Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      11  Mickel Kobeck            19       1      3:15.3      0:44.2    2     36:17.3      0:43.9    1     24:15.9   1:05:16.8    
         2      14  William Fruecht          99       5      5:08.3      1:40.2    1     32:37.9      0:46.0    3     27:04.1   1:07:16.6    
         3      19  William Wilkins          13       2      3:31.4      1:25.4    3     38:34.6      1:19.5    2     24:31.3   1:09:22.5    
         4      34  Mark Mauceri             40       3      4:10.7      2:01.5    4     41:43.8      0:33.4    4     28:32.2   1:17:01.8    
         5      52  Maurice Mapes            32       4      4:39.8      2:30.1    5     48:41.3      0:34.0    5     28:56.9   1:25:22.3    

    Male 55 to 59

                               Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      25  JOHN SNELLING            24       1      3:32.1      1:34.0    1     38:42.3      0:53.4    1     26:06.9   1:10:48.8    
         2      30  Mark Rodgers             95       2      4:07.2      1:18.0    2     41:15.6      0:45.8    2     26:23.4   1:13:50.2    

    Male 60 to 64

                                Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      38  Al Leitch                76       1      4:54.7      1:43.2    2     44:44.9      0:25.7    1     27:03.4   1:18:52.1    
         2      39  Bob Cutrer               45       2      5:11.1      0:58.9    1     42:56.6      1:21.9    2     28:35.6   1:19:04.2    

    Male 65 to 69

                      Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      18  Larry Nelson             35       1      4:11.4      0:32.3    1     36:01.7      0:52.9    1     26:56.1   1:08:34.6    

    Male 75 to 79

                      Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1      60  Paul Barrette            50       1      5:51.7      3:17.5    1     50:25.4      2:05.4    1     35:11.5   1:36:51.6    

    Clydesdale

    Male 0-99

             Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       1  Rick Langley             18       3      3:33.1      1:38.1    1     38:22.3      0:44.7    1     22:30.3   1:06:48.6    
         2       2  Joe Marti                51       7      4:20.4      0:55.9    2     41:21.0      0:43.6    2     23:47.4   1:11:08.5    
         3       3  ed miller               106       5      3:50.6      0:50.4    3     41:32.5      0:41.6    4     28:02.9   1:14:58.2    
         4       4  Rick Daugherty           59       4      3:47.9      0:49.6    4     44:30.2      0:26.1    3     27:29.4   1:17:03.3    
         5       5  Travis Britton           48       2      3:07.5      1:35.3    5     44:37.7      0:38.6    6     30:18.9   1:20:18.1    
         6       6  Andy Ackermann           22       6      4:13.3      2:37.3    6     47:05.3      0:46.8    5     28:20.6   1:23:03.5    
         7       7  Tony Lawrence             3       1      3:03.5      2:24.4    7     52:14.4      0:57.1    7     42:11.1   1:40:50.5    

    Athena

    Female 0-99

                                 Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       1  Lynn Kinney              49       1      4:04.8      2:32.3    1     49:21.2      2:14.8    1     40:47.8   1:39:01.2    

    Relay Mixed

    Mixed 0-99

                        Overall                                ---- Swim ----     Trans 1   ---- Bike ----     Trans 2   ---- Run ----        Total  
      Place   Place   Name                Bib No     Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
         1       1  Nikelle Burke            21       1      3:26.1      0:46.7    1     49:30.3      1:14.1    1     31:09.1   1:26:06.6