Steam Boat Classic

Age Group Results

April 25, 2010


Results By (www.MattoonMultiSport.com)

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Age Group

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Kirsten Sass

30

1

07:32.35

26:54

2

00:28.75

 

1

41:19.55

22.5

2

00:36.10

 

1

31:57.10

6:23

1:21:53.85

2

13

Kimberly Earnest

29

2

08:12.00

29:17

1

00:21.70

 

2

44:23.35

21.0

3

00:36.85

 

3

33:36.15

6:43

1:27:10.05

3

18

Elizabeth Sparks

27

3

09:51.75

35:11

3

00:40.80

 

3

45:42.80

20.4

1

00:26.65

 

2

32:38.15

6:32

1:29:20.15

 
Top

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

77

Elise Hall

18

3

10:14.90

36:33

1

01:31.35

 

2

59:58.55

15.5

2

00:47.40

 

1

34:24.25

6:53

1:46:56.45

2

84

Morgan Morris

16

1

06:36.95

23:34

2

01:58.55

 

1

55:57.25

16.6

1

00:36.15

 

2

44:35.15

8:55

1:49:44.05

3

127

Lauren Castleman

18

2

07:25.60

26:29

3

02:01.35

 

 

 

 

3

1:11:11.15

 

3

49:22.15

9:52

2:10:00.25

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

106

Theresa Goldsberry

24

1

07:49.60

27:55

1

02:04.85

 

1

56:57.35

16.3

2

01:33.00

 

1

47:31.20

9:30

1:55:56.00

2

136

Jamie Powers

21

2

09:03.00

32:19

2

02:41.35

 

2

1:12:35.90

12.8

1

00:42.15

 

2

52:49.20

10:34

2:17:51.60

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

58

Jennifer Growe

27

5

10:54.30

38:56

3

01:19.90

 

1

50:39.05

18.4

3

01:14.10

 

1

38:38.25

7:44

1:42:45.60

2

82

Angela Carey

28

4

10:35.00

37:48

4

01:23.85

 

2

52:05.70

17.9

4

01:24.85

 

2

43:48.90

8:46

1:49:18.30

3

91

Robyn Winkler

26

2

08:46.65

31:19

1

01:06.75

 

3

54:36.30

17.0

2

00:58.75

 

4

46:38.40

9:20

1:52:06.85

4

116

Kathryn wayman

25

1

08:14.90

29:24

6

04:55.00

 

4

1:00:51.95

15.3

1

00:25.20

 

5

48:24.85

9:41

2:02:51.90

5

120

Carolyn Kienstra

26

3

09:45.60

34:49

5

03:59.60

 

6

1:03:32.55

14.6

5

02:33.60

 

3

44:37.80

8:55

2:04:29.15

6

137

Bertha Robies

25

6

12:50.95

45:50

2

01:11.60

 

5

1:03:00.70

14.8

6

02:36.40

 

6

1:01:17.50

12:15

2:20:57.15

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

31

Debra Bevard

31

2

08:59.55

32:05

1

01:05.65

 

2

50:32.30

18.4

2

00:59.30

 

1

34:43.95

6:57

1:36:20.75

2

47

Jennifer Hanser

32

5

09:12.70

32:51

5

01:51.70

 

1

48:00.00

19.4

3

01:03.05

 

3

39:42.95

7:56

1:39:50.40

3

49

Brigitte Kinnaman

32

1

07:55.00

28:16

4

01:49.35

 

3

51:48.60

18.0

4

01:28.15

 

2

37:15.00

7:27

1:40:16.10

4

92

Katrina Pon

32

4

09:09.10

32:41

2

01:17.85

 

4

53:08.80

17.5

5

01:32.35

 

5

47:03.10

9:25

1:52:11.20

5

98

Missy Manch

34

6

10:36.35

37:51

3

01:18.70

 

5

55:15.15

16.8

1

00:39.30

 

4

45:10.85

9:02

1:53:00.35

6

119

Tonya McMillen

31

3

08:59.85

32:05

6

04:23.25

 

6

57:21.95

16.2

6

02:18.95

 

6

51:00.10

10:12

2:04:04.10

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

94

Lori Enloe

38

2

11:35.15

41:22

2

01:26.15

 

1

53:26.40

17.4

1

01:04.65

 

1

44:42.85

8:56

1:52:15.20

2

101

Kathryn Pruiett

37

1

08:23.45

29:56

1

01:11.80

 

2

55:53.50

16.6

2

01:07.65

 

2

47:25.85

9:29

1:54:02.25

3

128

Michelle Funkenbusch

37

3

13:07.50

46:51

3

02:43.85

 

3

1:00:19.45

15.4

3

01:15.95

 

3

53:14.10

10:39

2:10:40.85

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Lora Dehner

42

1

08:07.15

28:59

2

00:57.35

 

1

44:02.90

21.1

2

00:50.35

 

1

38:22.15

7:40

1:32:19.90

2

32

Heather Johnson

41

2

08:13.95

29:21

1

00:56.60

 

2

46:20.70

20.1

1

00:42.00

 

2

40:10.40

8:02

1:36:23.65

3

134

Julie Lynch

40

3

13:31.25

48:16

3

02:20.75

 

3

1:09:27.75

13.4

3

02:12.40

 

3

48:29.90

9:42

2:16:02.05

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

36

Jp Julie Palmer-Schuyler

45

2

09:44.20

34:46

2

01:11.75

 

1

47:10.35

19.7

1

00:43.35

 

2

38:45.20

7:45

1:37:34.85

2

41

Barbara Mueller

48

1

09:05.35

32:26

1

01:05.00

 

2

50:38.80

18.4

3

01:18.70

 

1

36:18.85

7:16

1:38:26.70

3

87

Michele Hedrick

47

3

09:52.70

35:14

3

01:36.60

 

3

51:32.65

18.0

4

01:53.30

 

4

45:47.30

9:09

1:50:42.55

4

88

Deb Siewing

47

4

11:35.95

41:22

4

01:36.90

 

4

51:43.90

18.0

2

01:08.55

 

3

44:47.90

8:57

1:50:53.20

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

61

Teresa Telford

51

3

09:53.65

35:18

5

01:48.15

 

2

49:44.80

18.7

4

01:07.85

 

2

41:16.85

8:15

1:43:51.30

2

68

Pam Borger

50

2

09:47.65

34:56

6

02:09.20

 

1

49:10.85

18.9

6

01:31.55

 

4

42:39.50

8:32

1:45:18.75

3

79

Joy Elder

50

4

10:06.15

36:04

2

01:21.40

 

4

51:34.80

18.0

2

00:55.85

 

5

43:00.60

8:36

1:46:58.80

4

81

Nancy Klutenkamper

52

5

10:55.00

38:59

1

01:01.45

 

3

51:17.75

18.1

3

00:58.65

 

6

45:05.10

9:01

1:49:17.95

5

95

Heidi Chambers

51

6

11:30.15

41:04

7

02:34.05

 

6

56:20.00

16.5

9

02:34.80

 

1

39:21.25

7:52

1:52:20.25

6

105

Karen hand

50

1

08:51.35

31:36

4

01:37.80

 

5

56:19.70

16.5

7

01:42.15

 

7

47:07.00

9:25

1:55:38.00

7

114

Carol Wright

50

8

12:28.85

44:31

8

02:35.55

 

8

1:02:49.85

14.8

8

01:52.00

 

3

42:01.30

8:24

2:01:47.55

8

129

Becky Peterson

53

9

12:54.80

46:04

3

01:22.35

 

7

1:01:19.25

15.2

5

01:27.95

 

9

54:26.50

10:53

2:11:30.85

9

141

Chris Hammond-Morrow

50

7

12:05.85

43:09

9

03:10.15

 

9

1:21:57.90

11.3

1

00:45.65

 

8

52:24.40

10:29

2:30:23.95

 
Top

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

131

Marcia Pruett

63

1

12:09.70

43:24

1

02:52.55

 

1

1:01:29.60

15.1

1

02:27.30

 

1

53:36.35

10:43

2:12:35.50

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Jonathan Shearon

30

2

07:09.85

25:32

1

00:20.60

 

2

38:50.75

23.9

1

00:25.60

 

2

29:29.70

5:54

1:16:16.50

2

2

Barry Knight

43

1

07:00.05

25:00

2

00:28.55

 

1

38:45.70

24.0

3

00:37.45

 

3

30:06.50

6:01

1:16:58.25

3

3

Caleb Goldkamp

31

3

09:51.90

35:11

3

00:36.00

 

3

40:57.95

22.7

2

00:36.15

 

1

28:10.95

5:38

1:20:12.95

 
Top

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

62

William Zoughaib

11

1

09:50.65

35:07

1

01:18.50

 

1

56:43.60

16.4

1

00:23.35

 

1

35:36.70

7:07

1:43:52.80

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Joe Peterson

18

1

08:44.80

31:11

1

00:32.50

 

1

46:52.65

19.8

2

00:45.50

 

3

40:11.30

8:02

1:37:06.75

2

86

Brian Jochems

18

3

10:09.45

36:15

3

01:51.05

 

3

1:01:59.45

15.0

1

00:29.05

 

1

35:40.05

7:08

1:50:09.05

3

100

Travis Blanshan

19

2

09:26.55

33:41

2

01:32.30

 

2

1:01:39.35

15.1

3

01:17.50

 

2

39:44.50

7:57

1:53:40.20

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Joshua Lester

24

2

07:20.00

26:11

1

00:22.05

 

2

46:03.15

20.2

2

00:33.80

 

1

32:00.05

6:24

1:26:19.05

2

17

David Welker

22

1

05:55.35

21:08

3

01:02.90

 

4

46:32.80

20.0

5

00:59.80

 

2

33:16.85

6:39

1:27:47.70

3

39

Jared Lebaube

24

5

08:13.60

29:21

8

01:47.90

 

7

49:32.30

18.8

7

01:06.30

 

5

37:43.85

7:33

1:38:23.95

4

40

David Long

24

8

10:09.80

36:15

2

00:33.55

 

5

48:22.80

19.2

6

01:05.95

 

6

38:12.00

7:38

1:38:24.10

5

45

Luke Proffer

23

3

07:26.55

26:33

9

01:59.45

 

6

49:02.80

19.0

3

00:42.60

 

9

40:08.30

8:02

1:39:19.70

6

48

Geordie Dye

23

12

11:20.60

40:29

13

02:49.05

 

1

45:34.15

20.4

12

01:56.10

 

8

38:34.35

7:43

1:40:14.25

7

54

Bradley Smelser

21

10

11:05.25

39:35

6

01:44.60

 

8

51:22.75

18.1

4

00:58.65

 

3

35:46.85

7:09

1:40:58.10

8

60

Asa Goldkamp

21

4

08:01.20

28:38

4

01:14.60

 

10

54:27.95

17.1

11

01:55.20

 

4

37:40.50

7:32

1:43:19.45

9

72

Stuart McCausland

21

7

09:49.65

35:04

12

02:34.90

 

9

53:26.40

17.4

10

01:31.30

 

7

38:16.65

7:39

1:45:38.90

10

80

Joseph Ferrell

23

13

12:47.20

45:39

10

02:03.60

 

3

46:27.05

20.0

9

01:26.80

 

12

45:07.85

9:01

1:47:52.50

11

90

Amos Goldkamp

24

6

09:11.60

32:48

11

02:06.25

 

11

56:53.10

16.3

13

02:17.60

 

10

40:44.30

8:09

1:51:12.85

12

107

Benjamin Meyr

21

9

11:00.15

39:17

7

01:45.95

 

12

59:56.50

15.5

8

01:23.35

 

11

42:15.95

8:27

1:56:21.90

13

117

Matthew Hileman

21

11

11:14.95

40:07

5

01:33.70

 

13

1:00:47.85

15.3

1

00:28.30

 

13

49:28.30

9:54

2:03:33.10

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Matt Hagenhoff

26

1

06:11.10

22:05

4

00:55.05

 

2

43:19.95

21.5

2

00:35.15

 

2

30:57.05

6:11

1:21:58.30

2

7

Gabe Runyon

29

4

07:59.65

28:31

1

00:27.35

 

1

43:01.25

21.6

1

00:29.50

 

3

31:08.00

6:14

1:23:05.75

3

10

Chad Sierman

29

3

07:35.80

27:05

3

00:47.70

 

3

47:16.80

19.7

4

00:51.10

 

1

27:57.70

5:35

1:24:29.10

4

30

Roy Buttesmore

29

8

09:58.45

35:36

2

00:46.15

 

4

47:50.55

19.4

3

00:47.10

 

5

35:58.80

7:12

1:35:21.05

5

37

David Mason

29

7

09:41.35

34:35

6

02:01.85

 

5

48:04.70

19.3

7

01:26.20

 

6

36:33.30

7:19

1:37:47.40

6

59

Tyler Cuba

25

6

09:15.65

33:02

5

01:17.50

 

6

51:23.70

18.1

5

01:10.75

 

7

40:06.70

8:01

1:43:14.30

7

67

Matt Kohle

25

10

12:05.10

43:09

10

03:01.05

 

7

51:55.40

17.9

9

02:15.40

 

4

35:47.65

7:09

1:45:04.60

8

89

Michael Clay

25

2

07:07.60

25:25

8

02:18.30

 

8

55:22.65

16.8

6

01:16.60

 

9

44:53.50

8:59

1:50:58.65

9

111

Tyler Thompson

25

5

09:08.80

32:37

11

03:03.75

 

9

58:51.15

15.8

10

02:25.95

 

10

46:46.50

9:21

2:00:16.15

10

130

Bradlee Twigg

25

11

12:36.80

45:00

7

02:09.30

 

10

1:14:04.00

12.6

8

01:37.15

 

8

41:14.30

8:15

2:11:41.55

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Elliot Shearon

32

1

06:43.20

23:59

2

00:23.00

 

1

41:08.70

22.6

2

00:34.50

 

1

33:15.65

6:39

1:22:05.05

2

12

Josh Robusto

30

2

06:53.20

24:35

3

00:34.70

 

3

44:08.40

21.1

6

00:46.60

 

3

34:24.10

6:53

1:26:47.00

3

15

Brian Rodenbeck

34

8

08:38.00

30:50

4

00:42.90

 

2

43:43.70

21.3

7

00:48.95

 

2

33:47.05

6:45

1:27:40.60

4

21

Eric Redinger

34

6

08:28.10

30:14

1

00:22.35

 

5

44:37.40

20.8

3

00:40.20

 

7

36:43.85

7:21

1:30:51.90

5

22

Scott Greene

30

9

08:39.70

30:54

8

00:58.00

 

6

45:52.35

20.3

13

01:19.50

 

4

34:57.60

6:59

1:31:47.15

6

26

Jason Mitchell

33

5

08:27.45

30:11

7

00:57.15

 

4

44:19.30

21.0

8

00:51.10

 

9

39:21.85

7:52

1:33:56.85

7

27

Jeffery Sass

34

3

08:24.75

30:00

6

00:54.30

 

8

46:18.15

20.1

1

00:28.30

 

8

37:57.15

7:35

1:34:02.65

8

35

Steve Fisher

34

10

09:01.55

32:12

10

01:34.35

 

7

46:17.70

20.1

5

00:46.20

 

10

39:33.00

7:55

1:37:12.80

9

43

Clay Pope

31

11

09:16.10

33:06

12

01:42.30

 

9

50:26.65

18.4

9

00:52.95

 

6

36:40.95

7:20

1:38:58.95

10

57

Nathan Sides

30

13

10:50.10

38:41

5

00:47.40

 

13

53:00.35

17.5

4

00:46.05

 

5

36:36.85

7:19

1:42:00.75

11

70

Shawn Bradley

30

7

08:37.60

30:46

9

01:05.55

 

11

51:28.50

18.1

11

00:56.50

 

12

43:21.05

8:40

1:45:29.20

12

73

Drew Schoessel

30

4

08:27.05

30:11

11

01:35.80

 

10

51:21.40

18.1

10

00:53.10

 

13

43:27.25

8:41

1:45:44.60

13

74

Jon Trammell

33

12

10:34.55

37:44

13

02:15.25

 

12

52:09.30

17.8

12

01:16.80

 

11

39:38.40

7:56

1:45:54.30

14

139

Corey Adkisson

31

14

13:36.20

48:34

14

02:51.75

 

14

1:13:39.90

12.6

14

01:55.35

 

14

56:22.90

11:16

2:28:26.10

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Jay Calvert

36

1

06:09.40

21:58

2

00:31.65

 

2

45:08.95

20.6

2

00:35.65

 

1

30:58.05

6:12

1:23:23.70

2

20

Michael Jarvis

39

8

09:38.00

34:24

5

01:19.70

 

1

45:04.35

20.6

13

01:20.70

 

2

33:22.75

6:40

1:30:45.50

3

25

Edwin Lutz

35

2

08:02.60

28:41

3

00:54.30

 

6

48:27.75

19.2

6

00:51.15

 

3

34:45.30

6:57

1:33:01.10

4

29

Taylor Vaughan

35

7

09:27.05

33:45

1

00:28.65

 

3

46:42.70

19.9

1

00:29.90

 

8

37:46.05

7:33

1:34:54.35

5

33

Brian Harthill

37

9

09:50.60

35:07

12

01:56.70

 

5

48:27.55

19.2

9

01:04.85

 

5

35:33.25

7:07

1:36:52.95

6

42

Dan Combs

35

5

08:59.45

32:05

9

01:35.35

 

13

51:21.70

18.1

3

00:41.30

 

7

36:20.85

7:16

1:38:58.65

7

44

Brent Newman

37

14

10:09.75

36:15

15

02:33.00

 

7

49:04.25

19.0

8

01:02.40

 

6

36:20.25

7:16

1:39:09.65

8

50

Thomas Behr

35

17

11:56.20

42:37

7

01:26.25

 

11

50:27.55

18.4

11

01:12.45

 

4

35:23.40

7:05

1:40:25.85

9

52

Lindell Barton

35

16

11:06.90

39:39

11

01:53.45

 

4

48:23.15

19.2

10

01:11.30

 

9

37:57.10

7:35

1:40:31.90

10

55

Todd Roth

35

6

09:26.85

33:41

8

01:27.95

 

10

50:13.10

18.5

4

00:42.90

 

11

39:26.20

7:53

1:41:17.00

11

64

Kyle Stark

37

3

08:40.30

30:57

6

01:25.05

 

15

54:16.80

17.1

5

00:50.10

 

10

39:01.05

7:48

1:44:13.30

12

69

Chad Meyer

36

15

10:22.95

37:01

4

01:16.85

 

9

50:11.95

18.5

12

01:17.15

 

12

42:11.35

8:26

1:45:20.25

13

76

Gary Schmidt

35

13

10:03.50

35:54

16

02:43.60

 

8

49:13.65

18.9

14

01:22.30

 

14

42:48.50

8:34

1:46:11.55

14

83

Joe McCadams

39

11

09:54.30

35:21

14

02:17.00

 

12

50:40.00

18.4

15

01:32.85

 

16

45:15.60

9:03

1:49:39.75

15

85

Dustan Calvert

38

12

09:57.60

35:32

13

01:57.85

 

14

53:11.45

17.5

7

01:00.85

 

15

43:45.15

8:45

1:49:52.90

16

96

Kevin Revell

37

10

09:53.30

35:18

10

01:45.65

 

16

55:28.85

16.8

17

03:00.10

 

13

42:34.65

8:31

1:52:42.55

17

118

Wade Deprow

36

4

08:48.80

31:26

17

03:11.25

 

17

1:00:31.05

15.4

16

02:45.05

 

17

48:17.20

9:39

2:03:33.35

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Brad Earnest

42

3

08:05.60

28:52

2

00:31.95

 

1

41:22.30

22.5

2

00:50.35

 

2

32:31.35

6:30

1:23:21.55

2

16

Rob Whitehead

44

1

07:49.65

27:55

1

00:30.75

 

2

46:31.00

20.0

1

00:46.95

 

1

32:08.30

6:26

1:27:46.65

3

38

Russ Shemberger

43

2

07:51.80

28:02

4

01:12.50

 

5

50:59.60

18.2

10

01:27.35

 

3

36:43.15

7:21

1:38:14.40

4

56

Patrick Hahs

43

4

08:32.15

30:29

3

00:59.65

 

4

50:55.00

18.3

12

01:43.20

 

6

39:46.60

7:57

1:41:56.60

5

63

Kevin Coe

42

10

10:09.65

36:15

5

01:22.95

 

7

51:23.15

18.1

4

00:54.55

 

7

40:04.30

8:01

1:43:54.60

6

65

Kelly Koch

41

6

08:51.15

31:36

10

02:08.50

 

10

52:49.70

17.6

7

01:18.70

 

4

39:19.95

7:52

1:44:28.00

7

71

Shawn Nesler

40

5

08:46.05

31:19

7

01:40.80

 

6

51:08.10

18.2

8

01:19.85

 

9

42:34.40

8:31

1:45:29.20

8

75

Brock Watkins

44

11

10:35.25

37:48

8

01:45.10

 

3

48:16.00

19.3

5

00:57.55

 

13

44:33.40

8:55

1:46:07.30

9

78

Joe Vaughan

44

13

11:35.50

41:22

9

01:53.50

 

8

52:12.55

17.8

11

01:31.60

 

5

39:43.75

7:57

1:46:56.90

10

104

Craig Mueller

41

7

09:46.40

34:53

11

02:50.05

 

9

52:21.55

17.8

9

01:22.50

 

16

49:01.10

9:48

1:55:21.60

11

108

Tony Peters

43

14

13:01.80

46:29

6

01:40.00

 

12

57:57.65

16.0

14

01:59.75

 

10

42:44.75

8:33

1:57:23.95

12

110

Thomas Lamartina

41

15

13:32.35

48:20

14

03:37.40

 

11

56:47.00

16.4

13

01:51.40

 

12

44:19.65

8:52

2:00:07.80

13

113

Ted Cassimatis

44

9

10:01.20

35:46

12

02:59.40

 

13

59:01.90

15.8

3

00:51.80

 

15

48:17.20

9:39

2:01:11.50

14

121

Richard Bergen

42

16

14:19.30

51:08

15

03:38.30

 

15

1:02:01.70

15.0

15

02:05.15

 

11

44:13.25

8:51

2:06:17.70

15

123

Michael Keillor

43

12

11:09.05

39:49

13

03:13.60

 

16

1:08:58.70

13.5

6

01:08.15

 

8

42:17.10

8:27

2:06:46.60

16

124

Thomas Bright

42

8

09:47.40

34:56

16

05:30.50

 

14

1:00:49.35

15.3

16

02:45.35

 

14

47:55.05

9:35

2:06:47.65

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Bobby Terrell

48

1

08:14.20

29:24

2

01:36.05

 

1

42:38.60

21.8

2

00:54.45

 

3

39:06.15

7:49

1:32:29.45

2

28

Scott Peterson

47

8

11:39.70

41:36

1

00:47.95

 

2

43:56.45

21.2

1

00:37.05

 

2

37:35.25

7:31

1:34:36.40

3

51

Chris Martin

47

3

09:50.00

35:07

4

01:51.95

 

3

50:37.05

18.4

3

01:01.20

 

1

37:11.20

7:26

1:40:31.40

4

66

Jim Milner

48

2

09:46.30

34:53

5

01:59.05

 

4

50:58.40

18.2

6

01:20.40

 

4

40:29.70

8:06

1:44:33.85

5

99

Jim Roach

49

7

11:06.00

39:39

9

04:29.60

 

5

52:00.05

17.9

10

03:36.60

 

5

42:08.95

8:26

1:53:21.20

6

115

John Moran

49

9

12:16.40

43:49

3

01:46.35

 

10

1:02:35.75

14.9

4

01:04.15

 

6

44:31.00

8:54

2:02:13.65

7

122

Derrick Creighton

45

5

10:28.45

37:23

11

04:49.40

 

6

57:02.15

16.3

11

04:47.15

 

8

49:16.50

9:51

2:06:23.65

8

126

Jeff Vitale

46

10

14:41.20

52:26

8

03:27.40

 

8

59:40.95

15.6

7

01:36.35

 

9

49:31.90

9:54

2:08:57.80

9

133

Daniel Fusz

47

4

10:12.05

36:26

10

04:45.45

 

9

1:00:53.55

15.3

9

02:42.80

 

10

56:13.85

11:15

2:14:47.70

10

135

Matt Renshaw

47

11

19:35.30

69:56

6

02:54.15

 

11

1:03:58.95

14.5

5

01:12.40

 

7

49:11.40

9:50

2:16:52.20

11

138

Alan Maltagliati

45

6

10:30.90

37:30

7

03:00.95

 

7

59:03.95

15.7

8

02:15.10

 

11

1:08:42.00

13:44

2:23:32.90

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

53

Paul Breitenstein

50

2

10:58.65

39:10

2

01:40.35

 

1

52:14.90

17.8

1

00:57.70

 

1

34:54.25

6:59

1:40:45.85

2

97

Lloyd Crawford

51

3

11:24.45

40:43

1

00:38.55

 

3

54:37.85

17.0

2

01:03.30

 

4

45:00.00

9:00

1:52:44.15

3

102

Joseph Lammert

53

1

10:54.60

38:56

5

03:29.45

 

2

54:33.65

17.0

4

02:01.85

 

3

43:47.05

8:45

1:54:46.60

4

109

Jim Chambers

54

5

13:53.90

49:35

4

03:11.45

 

4

55:40.95

16.7

5

03:28.10

 

2

42:04.85

8:25

1:58:19.25

5

112

Marty Giubardo

51

4

13:01.85

46:29

3

01:45.75

 

5

56:57.15

16.3

3

01:40.05

 

5

47:01.30

9:24

2:00:26.10

 
Top

Male 55-59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Charles Pancoast

55

1

09:20.65

33:20

3

01:05.05

 

1

41:59.75

22.2

3

01:05.55

 

1

34:03.70

6:49

1:27:34.70

2

19

Alan Shearon

58

3

10:39.00

38:02

2

01:01.70

 

2

42:27.25

21.9

1

00:43.20

 

2

35:02.25

7:00

1:29:53.40

3

46

Volker Winkler

58

2

09:51.25

35:11

1

00:50.70

 

3

47:21.50

19.6

2

01:00.30

 

3

40:25.25

8:05

1:39:29.00

4

93

Bruce Brown

59

5

11:00.20

39:17

5

03:14.50

 

4

49:58.90

18.6

4

02:04.85

 

4

45:54.10

9:11

1:52:12.55

5

125

Rick Christmann

57

4

10:55.25

38:59

4

02:36.40

 

5

1:00:04.75

15.5

5

02:57.05

 

5

50:28.45

10:06

2:07:01.90

 
Top

Male 60-64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

132

Gary Maier

63

1

10:39.15

38:02

1

03:23.70

 

1

1:03:33.85

14.6

2

02:34.55

 

1

54:36.35

10:55

2:14:47.60

2

140

Edwin Shafer

64

2

11:24.55

40:43

2

03:26.40

 

2

1:05:37.15

14.2

1

01:57.05

 

2

1:06:03.80

13:13

2:28:28.95

 
Top

Male 65 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

103

Jim Wright

67

1

11:54.30

42:30

1

02:13.35

 

1

54:57.00

16.9

1

01:19.20

 

1

44:53.75

8:59

1:55:17.60

 

Team Master

Top

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ann Welker

1

10:12.25

36:26

1

00:28.10

 

1

59:27.45

15.6

1

00:32.95

 

1

39:07.60

7:49

1:49:48.35

2

2

Charlene McMenamy

2

15:15.35

54:28

2

00:31.65

 

2

1:02:21.95

14.9

2

00:33.80

 

2

1:08:45.65

13:45

2:27:28.40

 

Team Male

Top

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Patrick Dohogne

1

08:03.00

28:45

1

00:26.10

 

2

51:41.90

18.0

1

00:20.40

 

1

26:20.80

5:16

1:26:52.20

2

2

Ryan Metcalf

2

11:54.25

42:30

2

00:37.75

 

1

41:19.50

22.5

3

00:23.55

 

3

37:03.70

7:25

1:31:18.75

3

3

Brent Presser

 

 

 

4

9:46:20.40

 

3

53:20.25

17.4

4

00:23.70

 

4

44:47.75

8:57

1:48:28.65

4

4

Mark Johnson

3

21:46.00

77:44

3

00:52.70

 

4

53:24.50

17.4

2

00:22.00

 

2

32:58.05

6:36

1:49:23.25

 

Team Female

Top

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Jennifer Freeze

2

07:51.45

28:02

5

00:54.20

 

1

50:29.90

18.4

4

00:24.70

 

2

38:31.30

7:42

1:38:11.55

2

2

Heather Aceves

1

07:15.70

25:54

3

00:38.60

 

3

55:18.85

16.8

1

00:19.35

 

1

37:20.25

7:28

1:40:52.75

3

3

Shannon Blum

3

09:23.55

33:31

4

00:42.05

 

2

54:57.30

16.9

5

00:28.65

 

5

47:27.15

9:29

1:52:58.70

4

4

Emily Goode

5

10:11.70

36:22

2

00:36.90

 

5

1:04:15.50

14.5

2

00:23.15

 

3

39:04.05

7:49

1:54:31.30

5

5

Danette Neikirk

4

09:44.05

34:46

1

00:30.55

 

4

1:02:56.80

14.8

3

00:23.60

 

4

45:02.60

9:00

1:58:37.60

 

Team Coed

Top

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Mary Chasteen

2

08:36.05

30:43

4

00:38.45

 

6

57:58.20

16.0

1

00:18.35

 

1

28:37.70

5:43

1:36:08.75

2

2

Laura Jones

4

10:18.15

36:47

1

00:28.05

 

3

54:00.20

17.2

2

00:23.80

 

2

33:29.00

6:42

1:38:39.20

3

3

Sheila Nadworny

5

10:44.15

38:20

3

00:34.55

 

1

51:26.60

18.1

3

00:25.45

 

4

39:01.20

7:48

1:42:11.95

4

4

Amy Ferguson

1

07:41.25

27:26

2

00:30.80

 

4

56:49.15

16.4

5

00:37.25

 

5

39:04.95

7:49

1:44:43.40

5

5

Kelsey Stauffer

6

11:05.70

39:35

5

00:51.45

 

5

56:52.95

16.4

4

00:30.45

 

3

36:33.95

7:19

1:45:54.50