2011 Terre Haute Triathlon Results

Age Group Results

May 21, 2011 - Terre Haute, Indiana


Results by Champion Chip 24/7 (www.mattoonmultisport.com)

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Age Group (Open)

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

31

Erin O'Connor

255

26

2

09:53.40

19:46

54

01:19.10

2

1:08:03.05

21.9

6

00:26.20

1

34:23.05

6:55

1:54:04.80

1:54:04.80

 

2

34

Mindy Nicolet

76

33

3

10:24.90

20:48

29

01:04.95

1

1:07:49.85

21.9

24

00:39.75

2

34:23.90

6:55

1:54:23.35

1:54:23.35

 

3

38

Ellie Lindauer

30

25

1

09:17.10

18:34

14

00:57.05

3

1:10:04.70

21.2

23

00:39.60

3

34:32.45

6:57

1:55:30.90

1:55:30.90

 

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

140

Morgan Jarrard

18

21

1

12:53.55

25:46

43

01:12.45

1

1:22:21.40

18.1

109

01:09.75

2

48:32.25

9:46

2:26:09.40

2:26:09.40

 

2

146

Lauren Shade

21

23

2

16:37.65

33:14

170

03:21.85

2

1:24:45.35

17.6

37

00:45.05

1

42:18.30

8:31

2:27:48.20

2:27:48.20

 

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

51

Maribeth Yost

60

29

3

12:31.55

25:02

13

00:55.90

1

1:10:32.40

21.1

99

01:04.30

1

35:22.15

7:07

2:00:26.30

2:00:26.30

 

2

99

Rachel Ripley

43

27

1

10:09.60

20:18

40

01:11.95

3

1:19:17.80

18.8

36

00:44.80

2

42:31.55

8:33

2:13:55.70

2:13:55.70

 

3

138

Jessica Spore

45

27

2

11:01.90

22:02

56

01:19.70

4

1:28:46.25

16.8

88

00:59.30

3

43:34.05

8:46

2:25:41.20

2:25:41.20

 

4

141

sarah Rogers

44

27

4

13:40.15

27:20

62

01:22.25

2

1:18:41.90

18.9

63

00:53.05

4

51:46.35

10:25

2:26:23.70

2:26:23.70

 

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

55

Cynthia Bartus

252

33

2

12:23.60

24:46

31

01:06.55

2

1:12:29.60

20.5

28

00:41.75

1

34:45.00

7:00

2:01:26.50

2:01:26.50

 

2

68

Maggie Towe

250

34

1

10:26.25

20:52

12

00:55.20

3

1:13:36.95

20.2

87

00:59.20

3

38:56.35

7:50

2:04:53.95

2:04:53.95

 

3

87

Ashley Sales

80

33

3

12:57.00

25:54

18

00:59.95

4

1:14:30.00

20.0

81

00:57.85

5

39:37.05

7:58

2:09:01.85

2:09:01.85

 

4

89

Meaghan Hanifin

68

30

5

15:29.65

30:58

79

01:30.70

1

1:12:02.75

20.7

143

01:32.85

4

39:26.60

7:56

2:10:02.55

2:10:02.55

 

5

130

Michele Applegate

71

31

4

14:29.95

28:58

116

02:03.80

5

1:25:34.65

17.4

122

01:19.50

2

38:46.95

7:48

2:22:14.85

2:22:14.85

 

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

128

Brandi Craig

90

35

3

17:45.25

35:30

95

01:42.15

1

1:19:59.45

18.6

124

01:21.60

2

41:16.20

8:18

2:22:04.65

2:22:04.65

 

2

143

Jennifer Hutchens

87

35

2

15:26.15

30:52

179

03:33.85

2

1:27:52.15

16.9

161

01:45.55

1

38:31.30

7:45

2:27:09.00

2:27:09.00

 

3

180

Heidi Furry

95

36

1

15:22.75

30:44

142

02:23.25

3

1:37:28.55

15.3

83

00:58.10

3

52:35.95

10:35

2:48:48.60

2:48:48.60

 

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

60

Sue Aquila

148

44

1

12:45.25

25:30

66

01:24.00

1

1:10:30.55

21.1

117

01:15.95

1

37:19.55

7:31

2:03:15.30

2:03:15.30

2:00

2

139

Kimberly Benton

133

43

5

16:00.20

32:00

166

03:04.90

2

1:15:28.30

19.7

182

02:56.55

5

48:28.80

9:45

2:25:58.75

2:25:58.75

 

3

144

Jackie Holder

116

41

3

13:24.15

26:48

122

02:08.00

4

1:26:08.00

17.3

137

01:29.70

2

44:16.10

8:54

2:27:25.95

2:27:25.95

 

4

156

Peggy Grabowski

145

44

2

13:13.75

26:26

86

01:34.05

5

1:26:29.55

17.2

56

00:51.05

4

48:26.05

9:45

2:30:34.45

2:30:34.45

 

5

166

Christine Stamper

129

42

8

19:34.35

39:08

173

03:27.30

3

1:24:23.40

17.6

170

02:05.60

3

45:13.80

9:06

2:34:44.45

2:34:44.45

 

6

173

Julie Zimmerman

143

42

4

14:07.80

28:14

130

02:15.65

7

1:30:24.60

16.5

94

01:03.75

6

50:04.70

10:04

2:37:56.50

2:37:56.50

 

7

182

Elizabeth Head

124

42

7

17:46.70

35:32

115

02:03.70

6

1:27:09.25

17.1

180

02:43.20

8

1:03:22.00

12:45

2:53:04.85

2:53:04.85

 

8

183

Dee Ann Stahly

128

42

6

17:02.85

34:04

146

02:29.60

8

1:37:49.95

15.2

140

01:31.80

7

56:00.15

11:16

2:54:54.35

2:54:54.35

 

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

53

Helen Alexander-Kratz

182

48

2

13:09.45

26:18

61

01:22.10

1

1:11:01.25

21.0

46

00:48.00

1

34:49.05

7:00

2:01:09.85

2:01:09.85

 

2

70

Jo Ann Davis

183

49

3

13:29.90

26:58

132

02:16.25

3

1:12:02.45

20.7

69

00:54.15

2

36:37.30

7:22

2:05:20.05

2:05:20.05

 

3

83

Sharon Donnally

175

47

1

12:25.35

24:50

84

01:33.00

2

1:11:23.80

20.8

116

01:15.60

3

40:28.80

8:09

2:07:06.55

2:07:06.55

 

4

137

Jeri White

181

47

5

16:10.85

32:20

65

01:23.70

4

1:19:16.95

18.8

58

00:51.85

4

47:20.55

9:31

2:25:03.90

2:25:03.90

 

5

161

Heidi Henry

176

47

6

18:47.10

37:34

119

02:04.90

5

1:21:23.55

18.3

127

01:24.40

6

49:52.30

10:02

2:33:32.25

2:33:32.25

 

6

172

Paula Rawlings

177

47

4

16:03.35

32:06

118

02:04.85

6

1:30:07.75

16.5

59

00:51.90

5

48:26.90

9:45

2:37:34.75

2:37:34.75

 

7

184

Michelle Pontorno

162

46

7

18:53.55

37:46

141

02:23.10

7

1:56:01.10

12.8

141

01:31.80

7

1:06:48.95

13:26

3:25:38.50

3:25:38.50

 

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

97

Shelly Rud

259

50

1

12:57.80

25:54

90

01:38.65

1

1:18:37.55

18.9

82

00:57.85

1

39:06.85

7:52

2:13:18.70

2:13:18.70

 

2

175

Mary Coyle

193

50

3

19:14.65

38:28

134

02:17.60

2

1:28:16.60

16.9

135

01:29.05

3

51:25.10

10:21

2:42:43.00

2:42:43.00

 

3

176

Andrea Wood

204

51

2

13:24.70

26:48

171

03:23.05

3

1:38:48.25

15.1

175

02:23.95

2

47:14.05

9:30

2:45:14.00

2:45:14.00

 

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

72

Martha Whitacre

219

55

1

10:54.90

21:48

89

01:38.25

1

1:12:47.55

20.4

60

00:51.95

1

39:18.80

7:54

2:05:31.45

2:05:31.45

 

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

1

Nick Waninger

2

27

1

08:34.50

2

00:29.40

2

1:00:47.70

24.5

1

00:21.85

2

28:26.05

5:43

1:38:39.50

2:00

2

2

David Forsee

268

42

3

09:25.10

18:50

10

00:54.55

3

1:01:02.10

24.4

11

00:32.50

1

28:23.95

5:43

1:40:18.20

1:40:18.20

 

3

3

Bentley Walker

269

30

2

09:21.45

18:42

11

00:54.80

1

1:00:35.20

24.6

25

00:40.10

3

29:35.30

5:57

1:41:06.85

1:41:06.85

 

 
Top

Male 14 and under

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

36

Unknown Partic. 261

261

3

14:10.00

28:20

45

01:14.05

1

1:04:18.55

23.1

15

00:34.05

1

35:03.00

7:03

1:55:19.65

1:55:19.65

 

2

124

Matthew Head

3

13

1

10:45.25

21:30

153

02:46.25

2

1:21:16.55

18.3

149

01:35.10

2

43:35.35

8:46

2:19:58.50

2:19:58.50

 

DNF

DNF

Unknown Partic. 272

272

2

11:12.90

22:24

96

01:42.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

6

William Harkins

249

15

1

10:43.10

21:26

87

01:34.95

1

1:00:43.65

24.5

30

00:42.65

1

31:48.70

6:24

1:45:33.05

1:45:33.05

 

2

157

Connor Giesler

4

16

3

13:51.45

27:42

184

04:30.10

3

1:27:29.50

17.0

55

00:51.00

3

44:21.60

8:55

2:31:03.65

2:31:03.65

 

3

163

Kannon Hoffman

6

17

4

20:44.50

41:28

163

03:02.35

2

1:23:23.80

17.8

181

02:44.95

2

43:48.90

8:49

2:33:44.50

2:33:44.50

 

4

170

Liam Foran

5

17

2

11:29.70

22:58

187

05:07.90

4

1:32:26.55

16.1

72

00:54.80

4

46:49.45

9:25

2:36:48.40

2:36:48.40

 

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

7

Gardener Burg

265

23

7

11:51.35

23:42

21

01:01.30

4

1:05:01.50

22.9

12

00:32.80

1

27:59.75

5:38

1:46:26.70

1:46:26.70

 

2

8

Gregory Sheppard

19

21

1

08:51.50

17:42

6

00:53.30

2

1:03:49.95

23.3

13

00:33.25

3

32:33.80

6:33

1:46:41.80

1:46:41.80

 

3

17

Ethan Page

15

20

5

11:01.25

22:02

24

01:02.35

6

1:08:55.05

21.6

45

00:47.95

2

28:29.75

5:44

1:50:16.35

1:50:16.35

 

4

18

Justin Sorber

32

24

6

11:39.65

23:18

78

01:30.50

1

1:02:39.85

23.8

47

00:48.70

4

33:46.20

6:48

1:50:24.90

1:50:24.90

 

5

25

Adam Somerall

22

23

4

10:37.95

21:14

7

00:54.10

3

1:03:51.10

23.3

2

00:24.70

9

36:19.55

7:18

1:52:07.40

1:52:07.40

 

6

26

Josh De Jong

28

24

3

10:20.55

20:40

22

01:01.40

5

1:06:32.15

22.4

7

00:28.35

5

33:52.65

6:49

1:52:15.10

1:52:15.10

 

7

41

Michael O'Connor

253

23

2

09:59.15

19:58

100

01:44.55

8

1:09:57.55

21.3

39

00:45.20

6

35:10.65

7:05

1:57:37.10

1:57:37.10

 

8

58

Ian Mack

266

24

11

13:58.30

27:56

74

01:27.65

7

1:09:46.55

21.3

104

01:06.30

7

35:43.00

7:11

2:02:01.80

2:02:01.80

 

9

80

Brandon Lucas

24

24

10

13:11.50

26:22

165

03:03.30

9

1:12:25.55

20.5

138

01:30.45

8

36:13.05

7:17

2:06:23.85

2:06:23.85

 

10

92

Guerric Good

254

21

12

14:25.00

28:50

75

01:28.65

10

1:17:19.90

19.2

38

00:45.10

10

37:08.95

7:28

2:11:07.60

2:11:07.60

 

11

106

Nickolas Kelly

246

23

9

12:48.15

25:36

107

01:50.90

11

1:17:36.85

19.2

169

02:02.90

12

41:18.75

8:19

2:15:37.55

2:15:37.55

 

12

123

Ryan Sullivan

26

24

14

15:36.25

31:12

106

01:50.00

13

1:19:27.95

18.7

77

00:56.35

13

41:37.05

8:22

2:19:27.60

2:19:27.60

 

13

127

Matt Buxton

27

24

15

17:07.10

34:14

137

02:20.55

14

1:20:17.40

18.5

134

01:28.90

11

40:14.85

8:06

2:21:28.80

2:21:28.80

 

14

134

Benjamin O'Neil

25

23

13

15:19.50

30:38

140

02:22.70

12

1:18:45.95

18.9

31

00:44.35

14

46:09.40

9:17

2:23:21.90

2:23:21.90

 

15

158

Brett Jones

14

21

8

12:02.30

24:04

131

02:15.95

15

1:28:02.20

16.9

10

00:31.70

15

49:12.50

9:54

2:32:04.65

2:32:04.65

 

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

4

Matthew Bartsch

61

29

5

11:02.25

22:04

68

01:24.70

1

58:50.45

25.3

64

00:53.10

1

29:01.85

5:50

1:41:12.35

1:41:12.35

 

2

9

Jeremy Lindauer

52

27

2

08:56.30

17:52

8

00:54.20

3

1:03:13.55

23.5

33

00:44.55

3

33:13.70

6:41

1:47:02.30

1:47:02.30

 

3

23

Logan Worley

47

27

7

12:03.45

24:06

9

00:54.35

5

1:06:26.05

22.4

8

00:28.75

2

31:40.00

6:22

1:51:32.60

1:51:32.60

 

4

27

Matthew Campbell

38

27

8

12:37.05

25:14

50

01:16.50

2

1:02:51.80

23.7

68

00:54.15

5

34:58.00

7:02

1:52:37.50

1:52:37.50

 

5

33

Nathan Hopf

41

27

6

11:30.55

23:00

70

01:25.05

4

1:05:38.75

22.7

26

00:40.10

6

35:01.70

7:03

1:54:16.15

1:54:16.15

 

6

62

Michael Weil

37

26

15

13:54.40

27:48

127

02:12.90

7

1:12:18.05

20.6

14

00:33.30

4

34:31.70

6:57

2:03:30.35

2:03:30.35

 

7

74

Peter Reid

247

25

10

12:53.65

25:46

39

01:11.20

6

1:11:56.05

20.7

107

01:07.95

7

38:40.35

7:47

2:05:49.20

2:05:49.20

 

8

91

Stephen Oesterreich

36

25

16

14:19.20

28:38

82

01:32.25

8

1:13:49.80

20.2

112

01:11.65

9

39:35.05

7:58

2:10:27.95

2:10:27.95

 

9

105

Nathan Vineyard

58

28

17

16:46.90

33:32

91

01:39.05

9

1:15:53.00

19.6

139

01:31.50

8

39:29.35

7:57

2:15:19.80

2:15:19.80

 

10

113

Dave Riley

53

28

11

12:57.95

25:54

178

03:31.00

11

1:18:08.65

19.0

157

01:41.15

10

40:09.50

8:05

2:16:28.25

2:16:28.25

 

11

115

Robert Richter

64

29

1

08:13.80

16:26

110

01:56.80

13

1:22:17.80

18.1

126

01:23.50

11

43:47.85

8:49

2:17:39.75

2:17:39.75

 

12

117

Kyle Glass

40

27

12

13:02.35

26:04

136

02:18.75

10

1:16:01.25

19.6

156

01:37.95

13

45:06.45

9:04

2:18:06.75

2:18:06.75

 

13

136

Marco Puccia

31

25

13

13:15.05

26:30

182

03:52.95

12

1:19:52.70

18.6

171

02:08.15

14

45:43.40

9:12

2:24:52.25

2:24:52.25

 

14

152

Alex DeLon

34

26

9

12:42.45

25:24

151

02:41.10

14

1:23:38.40

17.8

93

01:03.15

15

49:56.30

10:03

2:30:01.40

2:30:01.40

 

15

169

Dwight Short

65

29

3

09:01.35

18:02

160

02:54.25

15

1:25:24.55

17.4

176

02:24.20

16

56:39.45

11:24

2:36:23.80

2:36:23.80

 

16

181

Evan Titus

46

27

14

13:52.30

27:44

156

02:47.65

16

1:47:06.00

13.9

29

00:41.90

12

44:55.70

9:02

2:49:23.55

2:49:23.55

 

DNF

DNF

Richard Kelly

42

27

4

10:47.00

21:34

30

01:06.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

5

Mark Weghoist

270

31

4

10:27.35

20:54

32

01:06.70

1

1:01:39.45

24.1

20

00:37.90

1

29:38.60

5:58

1:43:30.00

1:43:30.00

 

2

10

Jeff Reece

69

31

3

09:49.35

19:38

4

00:47.00

2

1:05:02.80

22.9

3

00:24.95

2

32:23.70

6:31

1:48:27.80

1:48:27.80

 

3

20

Billie Jamison

72

32

1

09:36.40

19:12

35

01:09.90

4

1:06:34.55

22.4

51

00:49.60

3

32:51.85

6:37

1:51:02.30

1:51:02.30

 

4

22

Christopher Hutchens

83

34

2

09:41.60

19:22

3

00:45.35

3

1:05:34.00

22.7

44

00:47.65

5

34:18.65

6:54

1:51:07.25

1:51:07.25

2:00

5

37

Caleb Towles

70

30

8

11:27.75

22:54

38

01:10.85

5

1:07:46.30

22.0

80

00:57.80

4

34:01.65

6:51

1:55:24.35

1:55:24.35

 

6

46

Chuck Hitchcock

251

30

11

13:23.25

26:46

34

01:08.40

6

1:08:48.75

21.6

16

00:35.60

6

36:04.15

7:15

2:00:00.15

2:00:00.15

 

7

47

Vincent Evener

75

33

7

11:00.85

22:00

97

01:43.00

7

1:09:40.40

21.4

113

01:11.85

7

36:32.20

7:21

2:00:08.30

2:00:08.30

 

8

66

Aaron Rausch

78

32

9

12:07.40

24:14

117

02:04.60

9

1:11:50.45

20.7

78

00:57.30

9

37:35.40

7:34

2:04:35.15

2:04:35.15

 

9

73

Adam Stakeman

81

33

10

12:29.70

24:58

53

01:18.80

10

1:13:26.10

20.3

52

00:50.45

8

37:34.40

7:34

2:05:39.45

2:05:39.45

 

10

82

Charles Summerland

73

31

5

10:40.25

21:20

60

01:21.90

8

1:10:51.35

21.0

120

01:16.45

11

42:39.70

8:35

2:06:49.65

2:06:49.65

 

11

131

Billy Rackley

77

33

13

18:05.60

36:10

175

03:30.05

11

1:20:23.70

18.5

125

01:21.70

10

39:18.40

7:54

2:22:39.45

2:22:39.45

 

12

145

Kregg Jenkins

63

30

12

15:28.40

30:56

129

02:14.85

13

1:21:13.95

18.3

106

01:07.30

12

47:29.00

9:33

2:27:33.50

2:27:33.50

 

13

147

Alexander Dean

67

31

6

10:58.20

21:56

103

01:47.05

12

1:20:54.95

18.4

177

02:33.65

13

51:45.20

10:25

2:27:59.05

2:27:59.05

 

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

13

Brian Matthews

97

37

1

10:29.45

20:58

49

01:15.50

1

1:02:45.50

23.7

67

00:54.10

3

33:17.80

6:42

1:48:42.35

1:48:42.35

 

2

16

Matthew Burrell

104

39

5

11:46.70

23:32

5

00:47.80

4

1:04:17.60

23.1

4

00:25.20

1

32:31.55

6:33

1:49:48.85

1:49:48.85

 

3

19

Bob Atkins

84

35

6

12:00.25

24:00

15

00:57.70

2

1:03:22.80

23.5

5

00:26.20

5

33:59.25

6:50

1:50:46.20

1:50:46.20

 

4

21

Joel Wilson

110

38

3

11:12.15

22:24

52

01:18.15

6

1:05:13.55

22.8

41

00:46.50

2

32:33.75

6:33

1:51:04.10

1:51:04.10

 

5

30

Mark Janus

106

39

4

11:17.05

22:34

20

01:01.20

3

1:03:39.85

23.4

18

00:36.45

9

37:21.45

7:31

1:53:56.00

1:53:56.00

 

6

44

Troy Charters

103

37

12

13:02.45

26:04

109

01:55.00

8

1:08:09.35

21.8

53

00:50.55

4

33:54.75

6:49

1:57:52.10

1:57:52.10

 

7

48

Brian Holzhausen

16

39

2

10:52.15

21:44

 

 

12

1:12:15.50

20.6

90

01:00.80

7

36:05.60

7:16

2:00:14.05

2:00:14.05

 

8

49

Craig Clayton

89

36

7

12:04.75

24:08

105

01:48.35

10

1:09:26.45

21.4

108

01:08.25

6

35:54.65

7:13

2:00:22.45

2:00:22.45

 

9

50

Jake Hoover

260

37

9

12:33.25

25:06

1

00:25.20

9

1:08:35.55

21.7

22

00:39.25

10

38:09.30

7:41

2:00:22.55

2:00:22.55

 

10

63

Wayne McKillip

263

37

8

12:26.25

24:52

125

02:12.00

5

1:05:12.30

22.8

131

01:27.35

16

42:24.90

8:32

2:03:42.80

2:03:42.80

 

11

67

Scott Todd

99

37

16

16:26.40

32:52

48

01:15.10

7

1:06:39.65

22.3

130

01:27.10

13

38:56.45

7:50

2:04:44.70

2:04:44.70

 

12

78

Steve Roelle

108

38

14

14:27.40

28:54

88

01:36.10

13

1:12:43.30

20.5

79

00:57.45

8

36:26.10

7:20

2:06:10.35

2:06:10.35

 

13

93

Mike Derose

262

37

13

13:08.65

26:16

124

02:10.45

11

1:10:35.20

21.1

110

01:09.80

17

44:08.65

8:53

2:11:12.75

2:11:12.75

 

14

112

aaron sumila

112

39

17

18:38.00

37:16

102

01:46.75

14

1:16:03.50

19.6

128

01:25.00

12

38:23.10

7:43

2:16:16.35

2:16:16.35

 

15

122

Chris Pontorno

111

39

19

20:11.85

40:22

114

02:02.20

15

1:18:03.80

19.1

86

00:58.60

11

38:09.90

7:41

2:19:26.35

2:19:26.35

 

16

132

Chris Cannon

102

37

15

14:36.65

29:12

185

04:47.75

16

1:21:44.40

18.2

173

02:15.95

14

39:50.95

8:01

2:23:15.70

2:23:15.70

 

17

148

Jason Lanham

93

36

10

12:55.55

25:50

139

02:21.30

17

1:23:33.30

17.8

158

01:43.05

18

48:01.85

9:40

2:28:35.05

2:28:35.05

 

18

162

JOSE GARCIA

96

37

18

18:52.55

37:44

176

03:30.90

18

1:28:35.20

16.8

159

01:45.20

15

40:52.20

8:13

2:33:36.05

2:33:36.05

 

DNF

DNF

Lee Akers

101

38

11

12:59.70

25:58

69

01:24.85

19

1:42:47.45

14.5

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

11

Vaughn Rightley

118

40

3

10:56.20

21:52

73

01:27.35

3

1:05:40.30

22.7

40

00:46.10

1

29:43.35

5:59

1:48:33.30

1:48:33.30

 

2

15

Clay Jones

138

42

4

11:09.95

22:18

19

01:00.45

5

1:06:13.95

22.5

61

00:52.55

2

30:04.15

6:03

1:49:21.05

1:49:21.05

 

3

29

Bill Snyder

141

42

2

10:52.65

21:44

42

01:12.30

2

1:04:07.20

23.2

27

00:41.20

7

37:02.00

7:27

1:53:55.35

1:53:55.35

 

4

35

John Porter

146

44

7

12:01.35

24:02

16

00:58.05

4

1:05:42.85

22.6

54

00:50.55

4

35:18.10

7:06

1:54:50.90

1:54:50.90

 

5

43

Wayne Ricketts

147

44

14

13:27.85

26:54

47

01:14.55

7

1:07:32.60

22.0

48

00:48.80

3

34:46.00

7:00

1:57:49.80

1:57:49.80

 

6

45

Tony Williams

131

42

8

12:46.85

25:32

37

01:10.65

1

1:03:23.65

23.5

76

00:56.15

10

39:53.75

8:01

1:58:11.05

1:58:11.05

 

7

54

Greg Steenberg

119

41

9

12:48.70

25:36

81

01:32.05

9

1:09:51.90

21.3

57

00:51.80

6

36:16.25

7:18

2:01:20.70

2:01:20.70

 

8

56

Mount Davis JR

123

41

6

11:45.70

23:30

46

01:14.35

8

1:08:18.50

21.8

32

00:44.50

9

39:41.80

7:59

2:01:44.85

2:01:44.85

 

9

61

Edward Merkling

139

43

5

11:42.25

23:24

57

01:20.45

14

1:13:34.75

20.2

50

00:49.20

5

35:52.55

7:13

2:03:19.20

2:03:19.20

 

10

77

Kevin Houk

125

41

12

13:16.10

26:32

83

01:32.75

11

1:11:33.15

20.8

35

00:44.70

8

39:02.60

7:51

2:06:09.30

2:06:09.30

 

11

81

Kevin Bates

144

44

15

13:38.05

27:16

94

01:40.35

6

1:07:05.60

22.2

183

03:00.75

12

41:11.95

8:17

2:06:36.70

2:06:36.70

 

12

88

Trent Seed

140

43

10

12:51.75

25:42

148

02:30.70

10

1:10:45.25

21.0

167

01:58.35

11

40:58.70

8:15

2:09:04.75

2:09:04.75

 

13

102

Chris Crenshaw

122

41

16

13:53.40

27:46

167

03:08.65

12

1:12:07.20

20.6

178

02:34.30

13

43:03.40

8:40

2:14:46.95

2:14:46.95

 

14

118

Deryk Baurle

120

42

13

13:16.35

26:32

162

03:01.75

13

1:12:48.25

20.4

179

02:37.75

17

47:02.30

9:28

2:18:46.40

2:18:46.40

 

15

133

Warren Cook

136

43

19

16:28.05

32:56

150

02:38.60

15

1:16:57.80

19.3

160

01:45.40

15

45:30.80

9:09

2:23:20.65

2:23:20.65

 

16

150

Greg Stout

142

42

21

18:16.40

36:32

123

02:09.00

20

1:23:03.40

17.9

144

01:33.00

14

44:05.35

8:52

2:29:07.15

2:29:07.15

 

17

151

Chris Hogue

137

43

22

18:26.90

36:52

101

01:46.00

17

1:19:21.45

18.8

19

00:37.65

20

49:30.00

9:58

2:29:42.00

2:29:42.00

 

18

153

Chad Giesler

114

41

18

15:47.55

31:34

177

03:30.90

19

1:22:45.00

18.0

98

01:04.05

18

47:07.95

9:29

2:30:15.45

2:30:15.45

 

19

154

Matthew Cheatham

121

42

20

18:03.15

36:06

41

01:12.25

18

1:20:53.75

18.4

150

01:36.00

19

48:33.30

9:46

2:30:18.45

2:30:18.45

 

20

159

Charles Beery

132

42

17

14:06.50

28:12

76

01:29.30

21

1:24:33.20

17.6

95

01:03.95

21

51:57.00

10:27

2:33:09.95

2:33:09.95

 

21

171

Dean Letourneau

117

41

11

13:06.60

26:12

28

01:03.60

16

1:19:11.85

18.8

142

01:32.30

22

1:02:06.00

12:30

2:37:00.35

2:37:00.35

 

22

178

Dana Greenfield

151

44

23

22:52.60

45:44

155

02:46.75

22

1:34:12.90

15.8

154

01:37.10

16

46:04.45

9:16

2:47:33.80

2:47:33.80

 

DNF

DNF

Samuel Stephenson

130

42

1

10:33.55

21:06

44

01:12.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

14

Andreas Mayer

152

45

6

13:18.95

26:36

23

01:01.80

1

1:02:29.55

23.8

42

00:47.10

1

31:29.85

6:20

1:49:07.25

1:49:07.25

 

2

28

Matt Sullivan

173

47

1

11:00.55

22:00

51

01:17.75

3

1:05:06.20

22.9

103

01:05.85

2

35:11.30

7:05

1:53:41.65

1:53:41.65

 

3

39

Eric McRae

171

46

4

12:39.85

25:18

26

01:02.60

2

1:03:10.05

23.6

49

00:49.10

6

37:50.70

7:37

1:55:32.30

1:55:32.30

 

4

59

Frank Duck

149

45

2

11:05.10

22:10

27

01:02.65

7

1:12:17.05

20.6

62

00:52.80

3

36:50.65

7:25

2:02:08.25

2:02:08.25

 

5

69

Mason Flake

184

48

8

13:53.85

27:46

17

00:58.15

6

1:11:37.60

20.8

84

00:58.20

5

37:39.60

7:35

2:05:07.40

2:05:07.40

 

6

85

Dennis Thimling

180

48

7

13:28.35

26:56

98

01:43.40

5

1:09:53.30

21.3

162

01:45.80

9

41:23.15

8:20

2:08:14.00

2:08:14.00

 

7

100

Mark Lund

164

45

3

11:56.60

23:52

55

01:19.60

4

1:08:57.15

21.6

92

01:01.95

14

50:54.35

10:14

2:14:09.65

2:14:09.65

 

8

103

Troy Johnson

169

47

15

16:25.30

32:50

157

02:51.60

8

1:14:52.50

19.9

34

00:44.55

8

40:11.10

8:05

2:15:05.05

2:15:05.05

 

9

107

Jon Hall

167

47

11

14:43.05

29:26

63

01:22.35

14

1:20:44.05

18.4

121

01:19.40

4

37:39.25

7:35

2:15:48.10

2:15:48.10

 

10

109

Roy Ritter

172

47

5

13:15.50

26:30

92

01:39.45

12

1:17:13.30

19.3

74

00:55.65

11

42:55.00

8:38

2:15:58.90

2:15:58.90

 

11

111

Jan Hawkins

168

46

10

14:24.20

28:48

104

01:48.15

9

1:14:52.65

19.9

114

01:12.25

12

43:46.40

8:48

2:16:03.65

2:16:03.65

 

12

119

John Bell

157

46

12

14:44.65

29:28

159

02:54.20

13

1:20:42.15

18.4

164

01:52.10

7

38:49.80

7:49

2:19:02.90

2:19:02.90

 

13

121

Richard Foran

158

46

9

14:18.10

28:36

152

02:42.95

10

1:14:54.50

19.9

146

01:34.15

13

45:53.65

9:14

2:19:23.35

2:19:23.35

 

14

129

Scott Leonard

170

47

13

14:49.45

29:38

181

03:49.00

11

1:17:11.95

19.3

184

03:30.40

10

42:46.75

8:36

2:22:07.55

2:22:07.55

 

15

160

Mark Robinson

185

49

14

15:21.90

30:42

135

02:17.95

16

1:22:03.55

18.1

163

01:48.25

15

52:00.00

10:28

2:33:31.65

2:33:31.65

 

16

168

larry mccoy

153

45

16

19:08.25

38:16

77

01:29.55

15

1:21:24.15

18.3

85

00:58.55

16

52:31.90

10:34

2:35:32.40

2:35:32.40

 

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

12

Ron Gillen

258

52

6

12:05.65

24:10

 

 

1

1:00:48.70

24.5

21

00:38.10

5

35:07.45

7:04

1:48:39.90

1:48:39.90

2:00

2

24

William Deckard

188

50

4

11:17.05

22:34

93

01:39.90

2

1:05:28.25

22.7

71

00:54.25

1

32:21.40

6:31

1:51:40.85

1:51:40.85

 

3

32

Mark Kirby

50

51

3

10:55.35

21:50

99

01:43.75

3

1:05:53.60

22.6

70

00:54.20

4

34:41.65

6:59

1:54:08.55

1:54:08.55

 

4

40

Timothy Ward

203

52

2

10:45.55

21:30

121

02:07.40

7

1:09:41.60

21.4

66

00:53.95

2

33:17.80

6:42

1:56:46.30

1:56:46.30

 

5

42

Michael Jarrard

212

54

7

12:33.55

25:06

25

01:02.35

6

1:07:56.15

21.9

43

00:47.20

6

35:27.35

7:08

1:57:46.60

1:57:46.60

 

6

57

Gregory Lucas

244

50

1

09:53.45

19:46

120

02:05.50

8

1:09:56.10

21.3

100

01:05.00

9

38:46.70

7:48

2:01:46.75

2:01:46.75

2:00

7

64

Gary Hegeman

267

53

11

13:30.25

27:00

111

01:58.50

5

1:07:39.00

22.0

115

01:15.25

11

39:29.95

7:57

2:03:52.95

2:03:52.95

 

8

71

jim sowders

208

53

10

13:27.65

26:54

64

01:22.80

17

1:16:32.05

19.4

17

00:35.75

3

33:32.85

6:45

2:05:31.10

2:05:31.10

 

9

75

Steven Black

210

53

9

13:09.05

26:18

59

01:21.05

4

1:07:26.05

22.1

65

00:53.45

16

43:05.30

8:40

2:05:54.90

2:05:54.90

 

10

84

Oskar Vuskalns

200

50

8

12:47.90

25:34

33

01:07.25

9

1:10:52.10

21.0

105

01:06.90

14

42:01.65

8:27

2:07:55.80

2:07:55.80

 

11

90

Bill DeWeese

49

50

5

12:04.65

24:08

108

01:51.40

16

1:15:56.35

19.6

91

01:01.05

10

39:28.70

7:56

2:10:22.15

2:10:22.15

 

12

94

Damon Clements

213

54

18

16:14.20

32:28

85

01:33.85

12

1:13:55.35

20.1

111

01:10.95

8

38:41.00

7:47

2:11:35.35

2:11:35.35

 

13

95

Mark Achenbach

209

54

15

15:02.15

30:04

169

03:14.80

14

1:15:13.00

19.8

166

01:57.25

7

37:22.75

7:31

2:12:49.95

2:12:49.95

 

14

98

Mike Carpenter

192

50

19

16:41.10

33:22

112

02:00.50

10

1:12:30.70

20.5

97

01:04.05

13

41:21.00

8:19

2:13:37.35

2:13:37.35

 

15

104

Daniel Thompson

199

51

21

17:05.50

34:10

174

03:29.25

11

1:12:40.90

20.5

153

01:36.70

12

40:23.10

8:08

2:15:15.45

2:15:15.45

 

16

110

Robe Fazekas

211

54

16

15:11.00

30:22

145

02:26.75

15

1:15:13.80

19.8

102

01:05.75

15

42:01.85

8:27

2:15:59.15

2:15:59.15

 

17

120

walter warren

190

50

13

13:55.90

27:50

143

02:26.30

13

1:15:09.30

19.8

136

01:29.20

19

46:08.10

9:17

2:19:08.80

2:19:08.80

2:00

18

126

Mark Otte

207

53

12

13:31.45

27:02

172

03:26.30

18

1:18:25.20

19.0

147

01:34.65

17

44:19.80

8:55

2:21:17.40

2:21:17.40

 

19

155

Paul Milligan

217

54

17

15:17.55

30:34

183

04:01.10

19

1:22:53.40

18.0

168

01:59.00

20

46:15.35

9:18

2:30:26.40

2:30:26.40

 

20

165

Ed Zimmerman

191

50

22

21:50.45

43:40

126

02:12.05

20

1:23:02.45

17.9

145

01:34.10

18

45:30.90

9:09

2:34:09.95

2:34:09.95

 

21

167

James Levine

215

54

14

13:59.75

27:58

161

02:55.40

22

1:26:02.50

17.3

172

02:13.00

21

50:05.10

10:05

2:35:15.75

2:35:15.75

 

22

177

Daniel Thomas

202

51

20

16:41.20

33:22

164

03:02.50

21

1:25:07.25

17.5

132

01:27.90

22

1:00:52.10

12:15

2:47:10.95

2:47:10.95

 

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

86

David McGrady

216

55

6

15:45.75

31:30

36

01:10.10

1

1:12:37.55

20.5

73

00:55.45

1

37:59.25

7:39

2:08:28.10

2:08:28.10

 

2

108

Thomas Priester

228

58

2

13:43.65

27:26

149

02:35.85

3

1:16:36.25

19.4

119

01:16.15

3

41:37.05

8:22

2:15:48.95

2:15:48.95

 

3

114

Glenn Weil

223

55

8

16:11.25

32:22

138

02:20.80

5

1:17:09.30

19.3

9

00:30.55

2

41:15.55

8:18

2:17:27.45

2:17:27.45

 

4

116

Floyd Bosworth

226

57

4

15:26.00

30:52

144

02:26.60

2

1:16:05.90

19.6

155

01:37.20

4

42:19.15

8:31

2:17:54.85

2:17:54.85

 

5

125

Greg Retter

225

57

1

12:22.95

24:44

58

01:21.00

4

1:16:57.60

19.3

96

01:04.05

6

48:56.50

9:51

2:20:42.10

2:20:42.10

 

6

149

Ralf Edwards

227

57

9

22:20.85

44:40

180

03:38.45

6

1:17:56.35

19.1

152

01:36.65

5

43:12.30

8:42

2:28:44.60

2:28:44.60

 

7

164

Gary Stamper

218

55

3

13:48.40

27:36

168

03:11.30

8

1:24:28.55

17.6

174

02:22.90

7

50:17.40

10:07

2:34:08.55

2:34:08.55

 

8

174

John Cuthbert

214

55

5

15:42.20

31:24

128

02:14.50

7

1:24:07.95

17.7

165

01:56.55

9

54:30.15

10:58

2:38:31.35

2:38:31.35

 

9

179

Allen Slight

222

56

7

15:53.40

31:46

147

02:30.05

9

1:37:11.15

15.3

129

01:26.90

8

50:44.60

10:12

2:47:46.10

2:47:46.10

 

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

52

Johan de Jong

230

60

3

12:34.55

25:08

71

01:26.05

1

1:06:36.25

22.3

89

00:59.75

2

38:54.50

7:50

2:00:31.10

2:00:31.10

 

2

65

Monte Hitchcock

235

61

1

12:26.25

24:52

72

01:26.90

3

1:11:05.40

20.9

101

01:05.20

1

38:09.95

7:41

2:04:13.70

2:04:13.70

 

3

76

Jim McGinnis

232

60

2

12:28.00

24:56

67

01:24.35

2

1:07:40.50

22.0

75

00:55.75

3

43:31.25

8:45

2:05:59.85

2:05:59.85

 

4

142

John Sheldon

236

63

4

13:58.80

27:56

113

02:02.05

4

1:20:36.65

18.5

148

01:34.75

4

48:26.10

9:45

2:26:38.35

2:26:38.35

 

 
Top

Male 65 to 69

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

79

Patrick Bourdillon

237

65

3

13:46.60

27:32

133

02:17.50

1

1:11:22.40

20.9

123

01:21.55

1

37:30.40

7:33

2:06:18.45

2:06:18.45

 

2

96

Thomas Thomas

238

66

2

13:41.70

27:22

154

02:46.25

2

1:12:22.10

20.6

118

01:16.00

2

42:56.15

8:38

2:13:02.20

2:13:02.20

 

3

101

Mount Davis

239

68

1

13:05.35

26:10

158

02:53.85

3

1:12:22.15

20.6

133

01:28.05

3

44:52.15

9:02

2:14:41.55

2:14:41.55

 

4

135

Michael Enderly

240

67

4

15:50.05

31:40

80

01:31.55

4

1:15:21.30

19.7

151

01:36.40

4

49:54.60

10:02

2:24:13.90

2:24:13.90

 

 
Top

Male 75 to 79

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

185

Charles D Fouts

241

79

1

21:21.65

42:42

186

04:55.40

1

1:44:52.25

14.2

185

04:39.05

1

1:10:04.10

14:06

3:25:52.45

3:25:52.45

 

 

Clydesdale/Athena

Top

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

19

Amie Toberman

74

32

1

21:36.80

43:12

20

03:58.65

1

1:34:27.85

15.8

9

01:01.75

1

52:49.35

10:38

2:53:54.40

2:53:54.40

 

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

1

Matt Shade

109

39

2

11:07.55

22:14

1

00:36.55

1

59:08.55

25.2

5

00:43.35

1

33:39.35

6:46

1:45:15.35

1:45:15.35

 

2

2

Matthew Dyer

85

34

1

10:56.00

21:52

7

01:13.45

2

1:05:52.10

22.6

4

00:42.00

2

34:46.25

7:00

1:53:29.80

1:53:29.80

 

3

3

John Schwentker

163

45

3

16:28.85

32:56

8

01:21.55

3

1:14:41.65

19.9

12

01:23.35

3

39:44.50

8:00

2:13:39.90

2:13:39.90

 

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

8

Jeff Fox

35

26

1

13:47.40

27:34

9

01:42.70

1

1:22:33.65

18.0

10

01:11.05

1

39:55.40

8:02

2:19:10.20

2:19:10.20

 

2

15

Will Snider

54

27

2

15:57.75

31:54

16

03:05.20

2

1:30:47.40

16.4

2

00:35.45

2

44:51.50

9:01

2:35:17.30

2:35:17.30

 

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

5

Steven Dodson

62

30

1

13:22.75

26:44

13

02:42.45

1

1:12:29.55

20.5

17

02:04.10

1

44:16.65

8:54

2:14:55.50

2:14:55.50

 

2

17

Stephen Akins

82

34

2

17:03.70

34:06

12

02:36.80

2

1:22:45.40

18.0

11

01:19.45

2

54:51.35

11:02

2:38:36.70

2:38:36.70

 

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

4

Julian Valier-Harris

100

36

1

13:27.65

26:54

3

00:51.75

1

1:15:30.75

19.7

6

00:47.30

2

44:10.60

8:53

2:14:48.05

2:14:48.05

 

2

9

Chad Hart

92

36

2

15:13.65

30:26

6

01:11.95

2

1:20:30.20

18.5

3

00:39.45

1

42:37.85

8:34

2:20:13.10

2:20:13.10

 

3

12

Timothy Erwin

86

35

3

17:28.70

34:56

14

02:43.35

 

 

20

1:15:47.15

3

48:37.15

9:47

2:24:36.35

2:24:36.35

 

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

6

Brad Harper

248

44

1

13:19.05

26:38

10

02:00.40

1

1:12:22.40

20.6

7

00:53.25

2

46:22.95

9:20

2:14:58.05

2:14:58.05

 

2

14

Paul Plummer

156

44

2

19:42.40

39:24

17

03:23.35

2

1:20:14.05

18.5

18

02:07.20

1

43:44.65

8:48

2:29:11.65

2:29:11.65

 

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

7

Jeffrey Holmes

159

46

4

17:10.50

34:20

4

00:57.65

1

1:10:44.20

21.0

8

00:54.60

2

46:36.70

9:23

2:16:23.65

2:16:23.65

 

2

11

Travis Dugan

166

46

1

12:28.50

24:56

2

00:44.45

2

1:17:26.15

19.2

1

00:24.15

3

52:41.90

10:36

2:23:45.15

2:23:45.15

 

3

13

randy rogers

186

49

2

16:30.10

33:00

15

03:04.50

3

1:20:51.05

18.4

14

01:36.60

1

44:40.60

8:59

2:26:42.85

2:26:42.85

 

4

18

Mark Forsythe

150

45

3

16:40.80

33:20

19

03:38.70

4

1:25:09.90

17.5

19

02:58.50

4

57:55.40

11:39

2:46:23.30

2:46:23.30

 

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

10

Greg Dowling

195

50

1

13:32.25

27:04

5

01:11.40

1

1:15:41.30

19.7

15

01:37.35

1

49:25.75

9:57

2:21:28.05

2:21:28.05

 

2

16

Scott Culiver

194

50

2

15:12.05

30:24

11

02:05.80

2

1:17:24.00

19.2

13

01:25.45

2

1:00:47.20

12:14

2:36:54.50

2:36:54.50

 

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

20

Michael Hoberg

224

56

1

17:56.20

35:52

18

03:32.00

1

1:43:12.85

14.4

16

01:39.00

1

1:15:14.10

15:08

3:21:34.15

3:21:34.15

 

 

First Timers

Top

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

6

Chelsea Hartman

55

29

2

12:02.50

24:04

2

01:43.15

1

1:22:20.20

18.1

5

01:01.35

1

42:13.55

8:30

2:19:20.75

2:19:20.75

 

2

19

Kristin Hodge

51

27

1

11:48.35

23:36

24

05:39.25

2

1:39:28.45

15.0

17

01:56.75

2

56:20.10

11:20

2:55:12.90

2:55:12.90

 

3

21

Erica Mills

9

20

3

13:16.40

26:32

19

03:57.95

3

1:42:28.75

14.5

6

01:04.30

3

59:57.30

12:04

3:00:44.70

3:00:44.70

 

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

22

Elizabeth Wint

23

23

1

15:26.65

30:52

13

03:02.00

1

1:41:01.85

14.7

9

01:24.55

1

1:01:10.70

12:18

3:02:05.75

3:02:05.75

 

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

1

Timothy Miller

245

46

2

13:29.15

26:58

1

01:36.90

1

1:06:52.70

22.3

1

00:32.25

1

32:46.65

6:36

1:55:17.65

1:55:17.65

 

2

2

Todd Ofer

88

34

3

14:45.45

29:30

5

02:10.65

2

1:14:23.10

20.0

3

00:54.05

2

35:59.75

7:14

2:08:13.00

2:08:13.00

 

3

3

Bryan Hartman

271

27

1

12:14.85

24:28

9

02:46.25

3

1:19:55.50

18.6

7

01:05.45

3

36:11.75

7:17

2:12:13.80

2:12:13.80

 

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

8

Chris Rourke

8

19

1

15:30.35

31:00

15

03:14.15

1

1:23:31.70

17.8

18

02:00.35

1

43:00.90

8:39

2:27:17.45

2:27:17.45

 

2

23

Chad Olsen

7

18

2

25:01.95

50:02

17

03:36.25

2

1:36:53.25

15.4

23

02:34.95

2

57:26.35

11:33

3:05:32.75

3:05:32.75

 

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

12

Peter Cook

11

21

2

11:22.95

22:44

10

02:54.60

4

1:37:41.60

15.2

13

01:36.15

1

40:30.05

8:09

2:34:05.35

2:34:05.35

 

2

14

Jeremiah Deckard

20

23

4

19:52.05

39:44

11

02:59.30

1

1:33:09.90

16.0

2

00:33.55

2

40:41.25

8:11

2:37:16.05

2:37:16.05

 

3

17

Paul Morris

10

20

1

11:07.70

22:14

7

02:33.20

3

1:37:36.45

15.2

22

02:31.40

4

50:33.00

10:10

2:44:21.75

2:44:21.75

 

4

18

Kent Turner

17

21

3

17:29.30

34:58

12

03:00.15

2

1:36:28.20

15.4

10

01:27.75

3

47:51.85

9:38

2:46:17.25

2:46:17.25

 

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

5

Nathanael Gray

29

25

2

16:12.30

32:24

16

03:28.40

1

1:13:20.75

20.3

20

02:12.05

2

42:50.20

8:37

2:18:03.70

2:18:03.70

 

2

10

Sylas Smith

57

28

3

16:34.20

33:08

4

02:04.90

3

1:26:49.50

17.1

4

00:59.50

3

44:25.55

8:56

2:30:53.65

2:30:53.65

 

3

15

Jeremy Shuman

257

26

1

15:47.55

31:34

14

03:07.30

2

1:26:48.50

17.1

16

01:49.80

4

50:32.00

10:10

2:38:05.15

2:38:05.15

 

4

16

Matt Austin

48

28

4

23:36.55

47:12

20

04:27.55

4

1:31:47.35

16.2

11

01:31.50

1

39:27.05

7:56

2:40:50.00

2:40:50.00

 

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

9

Michael Saccomen

79

33

1

14:38.35

29:16

23

05:14.35

1

1:22:45.90

18.0

12

01:32.35

1

44:44.40

9:00

2:28:55.35

2:28:55.35

 

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

7

Dominic DiPierro

91

36

1

19:55.05

39:50

3

01:52.60

2

1:17:18.40

19.2

14

01:42.50

1

44:20.85

8:55

2:25:09.40

2:25:09.40

 

2

11

Russell Reed

256

39

2

21:14.00

42:28

18

03:48.55

1

1:08:53.80

21.6

19

02:03.45

3

55:41.75

11:12

2:31:41.55

2:31:41.55

 

3

13

edward fritz

105

38

3

21:59.10

43:58

8

02:35.70

3

1:19:15.15

18.8

15

01:44.40

2

49:13.70

9:54

2:34:48.05

2:34:48.05

 

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

4

David Kerr

160

46

1

16:48.55

33:36

6

02:19.75

1

1:13:15.45

20.3

8

01:06.85

1

41:12.90

8:17

2:14:43.50

2:14:43.50

 

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

24

David Wright

201

50

1

28:57.55

57:54

21

04:52.75

1

1:39:03.05

15.0

21

02:18.80

1

55:30.60

11:10

3:10:42.75

3:10:42.75

 

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

20

Vincent Puccia

221

56

1

19:45.55

39:30

22

05:09.95

1

1:29:30.00

16.6

24

03:50.00

1

59:00.80

11:52

2:57:16.30

2:57:16.30

 

 

Coed Team

Top

Female 0-99

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

1

Wesley Walker

187

48

1

12:04.90

24:08

2

00:45.70

1

1:18:19.75

19.0

3

00:29.25

2

42:08.10

8:29

2:13:47.70

2:13:47.70

 

2

2

Jamie Whitmore

1

3

14:04.70

28:08

4

03:17.85

4

1:35:04.20

15.7

2

00:23.95

1

32:28.80

6:32

2:25:19.50

2:25:19.50

 

3

3

Kathy Miller

98

36

2

12:27.10

24:54

1

00:35.60

2

1:24:18.60

17.7

1

00:23.90

4

52:14.60

10:31

2:29:59.80

2:29:59.80

 

4

4

Allison Fazekas

12

21

 

 

6

12:45.35

3

1:34:59.00

15.7

4

00:29.50

3

47:46.70

9:37

2:36:00.55

2:36:00.55

 

5

6

Marissa Trout

243

27

 

 

5

10:52.05

6

1:44:38.15

14.2

6

02:52.20

6

1:15:45.85

15:14

3:14:08.25

3:14:08.25

 

 
Top

Female 0-99

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

5

Philip Turner

66

30

4

15:51.35

31:42

3

00:52.00

5

1:44:19.15

14.3

5

01:29.50

5

1:01:18.45

12:20

3:03:50.45

3:03:50.45

 

 

Male Team

Top

Male 0-99

 

Overall

 

------------ Swim ------------

------------ T1 ------------

------------ Bike ------------

------------ T2 ------------

------------ Run ------------

Chip

Gun

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

Time

Penalty

1

1

Mike Morris

233

60

2

16:04.70

32:08

1

00:36.45

1

1:12:43.10

20.5

1

00:26.00

1

32:45.80

6:35

2:02:36.05

2:02:36.05

 

2

2

Art Auterson

231

61

1

14:00.95

28:00

2

01:17.60

2

1:31:37.10

16.2

2

00:32.60

2

40:37.10

8:10

2:28:05.35

2:28:05.35