2010 River City Triathlon Results

Age Group Results

June 12, 2010 - Logansport, Indiana


Results by Mattoon Multi-Sport

Age Group

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Anne Iddins

153

25

1

09:22.55

33:27

01:15.00

1

42:06.20

20.5

01:09.75

1

23:30.45

7:07

1:17:23.95

 

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

48

Sophie Seward

236

15

3

09:46.90

34:53

01:44.40

2

48:28.25

17.8

01:29.10

1

22:29.40

6:49

1:23:58.05

2

56

Lindsay Meece

183

19

2

08:22.85

29:53

03:12.20

1

45:37.50

18.9

01:41.65

2

26:22.40

7:59

1:25:16.60

3

97

Emily Neice

137

15

1

07:49.25

27:55

01:45.55

3

52:59.00

16.3

01:24.65

3

36:09.75

10:57

1:40:08.20

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

90

Kelsey Putman

258

21

1

08:53.70

31:44

01:59.50

1

51:04.05

16.9

00:39.75

1

32:47.90

9:56

1:35:24.90

2

114

Samantha Maki

163

20

3

09:55.55

35:25

02:06.65

2

1:02:05.30

13.9

00:47.95

2

33:28.10

10:08

1:48:23.55

3

129

Natalie Bryan

125

24

2

09:07.45

32:34

02:51.05

3

1:21:49.90

10.6

01:39.80

3

35:45.35

10:50

2:11:13.55

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

61

Shanna Bonnell

167

27

2

10:30.15

37:30

01:50.05

1

48:48.20

17.7

00:40.55

1

24:42.50

7:29

1:26:31.45

2

101

Kate Boocher

160

25

3

13:29.45

48:09

01:26.90

2

54:44.40

15.8

01:15.45

2

30:46.15

9:19

1:41:42.35

3

127

Amanda Linnemeier

202

27

1

10:06.60

36:04

04:09.90

3

1:01:57.65

13.9

01:02.30

3

44:12.20

13:24

2:01:28.65

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

67

Brandi Craig

248

34

4

12:19.45

43:59

01:40.25

1

45:26.15

19.0

01:22.10

3

27:19.75

8:17

1:28:07.70

2

68

Amelia Pearce

262

32

1

11:15.35

40:11

02:25.10

3

48:38.30

17.8

00:59.60

1

25:21.75

7:41

1:28:40.10

3

70

Cindy Duba

102

34

3

11:35.95

41:22

02:21.25

2

47:44.15

18.1

01:09.00

2

26:18.80

7:58

1:29:09.15

4

81

Becky Hill

219

34

2

11:35.75

41:22

01:40.60

4

49:15.55

17.5

00:53.55

4

30:10.40

9:08

1:33:35.85

5

106

Gwen Pursell

221

34

5

13:22.90

47:44

01:51.25

5

52:28.20

16.5

01:16.80

5

34:29.15

10:27

1:43:28.30

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

27

Heather Pickey

232

36

4

11:26.75

40:50

00:58.35

1

42:11.95

20.5

01:11.10

1

23:52.50

7:14

1:19:40.65

2

46

Lori Cook

115

37

3

11:06.75

39:39

02:09.95

2

43:06.70

20.0

01:59.35

2

25:11.55

7:38

1:23:34.30

3

49

Mandy Spitznagle

193

36

1

09:14.70

32:59

00:58.20

3

44:44.10

19.3

00:52.15

3

28:10.30

8:32

1:23:59.45

4

62

Gena Antonopoulos

174

39

2

10:19.95

36:51

01:03.95

4

45:19.30

19.1

01:17.80

4

28:42.60

8:42

1:26:43.60

5

91

Amy Densborn

270

39

5

11:58.25

42:44

02:26.35

5

48:58.15

17.6

01:47.55

5

30:45.75

9:19

1:35:56.05

6

112

Julie Haschel

151

39

7

14:14.15

50:50

01:52.95

6

50:53.15

17.0

02:07.05

6

36:56.85

11:12

1:46:04.15

7

113

Tennille Darnell

213

35

6

12:38.45

45:07

02:28.10

7

52:04.90

16.6

01:15.75

8

38:11.25

11:34

1:46:38.45

8

131

Amy Corbin

189

35

9

26:35.55

94:56

02:40.85

8

1:13:56.50

11.7

02:44.10

7

38:11.05

11:34

2:24:08.05

9

132

Penny Hasting

204

37

8

16:39.85

59:28

05:04.35

9

1:14:05.80

11.7

04:16.45

9

46:24.60

14:04

2:26:31.05

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

63

Michele Dziaba

117

44

5

12:03.65

43:02

01:50.40

1

43:49.00

19.7

01:29.90

1

27:45.80

8:25

1:26:58.75

2

87

Rhonda Lanie

231

41

4

11:45.50

41:58

02:22.10

2

46:33.80

18.6

01:36.10

2

32:36.85

9:53

1:34:54.35

3

108

Marta Ulrich

264

44

2

10:56.25

39:03

02:16.95

3

54:28.40

15.9

01:02.45

3

35:50.40

10:52

1:44:34.45

4

110

Terri Davis

129

40

1

09:46.45

34:53

01:42.80

4

54:31.05

15.8

02:01.50

4

37:00.35

11:13

1:45:02.15

5

123

Angi Riley

251

41

3

11:19.65

40:25

02:54.70

5

1:03:08.15

13.7

01:32.55

5

37:18.65

11:18

1:56:13.70

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

60

Leslie Bjelk

242

49

1

10:32.65

37:37

01:38.70

1

45:40.90

18.9

02:07.40

1

25:39.20

7:46

1:25:38.85

2

92

Brenda Wiley

273

47

2

11:20.15

40:29

01:48.45

2

50:01.35

17.3

02:12.50

2

31:41.45

9:36

1:37:03.90

3

107

Susan Schul

176

45

3

11:45.25

41:58

02:37.05

3

50:47.40

17.0

02:47.20

3

36:19.55

11:00

1:44:16.45

4

126

Peg Springer

212

48

5

12:26.90

44:24

04:34.80

5

1:02:25.35

13.8

02:58.40

4

36:57.40

11:12

1:59:22.85

5

130

Kelly Pearsall

224

49

4

11:53.30

42:26

03:25.10

4

1:00:43.80

14.2

02:47.10

5

55:15.55

16:45

2:14:04.85

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

57

Kathryn Touloukian

197

50

1

09:12.00

32:51

01:20.25

1

42:16.35

20.4

01:08.15

2

31:26.30

9:32

1:25:23.05

2

69

Karen Wharton

191

53

2

09:55.65

35:25

01:29.20

2

45:24.50

19.0

01:13.10

1

31:03.15

9:25

1:29:05.60

3

99

Susan Fink

113

51

3

10:17.00

36:44

02:13.35

3

48:50.35

17.7

01:44.95

4

38:10.50

11:34

1:41:16.15

4

121

Pam Steinberger

109

52

4

14:21.45

51:15

04:18.15

4

1:00:26.25

14.3

02:47.00

3

32:26.70

9:50

1:54:19.55

5

133

Sandy Jones

205

51

5

16:52.35

60:14

04:51.80

5

1:14:06.80

11.7

04:17.65

5

46:22.45

14:03

2:26:31.05

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

102

Marianne Watkins

198

55

1

10:31.70

37:34

01:26.00

1

50:16.60

17.2

01:21.95

1

38:09.55

11:34

1:41:45.80

2

124

Linda MacKey

105

56

2

14:13.85

50:46

02:32.85

2

59:14.30

14.6

01:18.35

2

40:07.80

12:09

1:57:27.15

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Doug Robinson

229

43

1

06:51.65

24:28

00:45.35

1

35:42.55

24.2

00:45.00

1

21:03.70

6:23

1:05:08.25

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

42

Sam Madson

203

15

5

08:52.85

31:40

01:53.90

2

48:54.55

17.7

01:59.05

1

21:30.45

6:31

1:23:10.80

2

45

Kevin Mangel

279

15

1

07:47.20

27:48

01:31.00

1

46:16.05

18.7

00:50.45

4

27:07.80

8:13

1:23:32.50

3

64

Cameron Cover

253

17

2

08:09.15

29:06

02:03.25

4

54:06.20

16.0

 

2

22:55.55

6:57

1:27:14.15

4

77

Adam Sandberg

130

15

3

08:15.40

29:28

01:49.90

3

50:54.60

17.0

 

5

30:10.55

9:08

1:31:10.45

5

111

Audie Kaufman

266

15

4

08:33.25

30:32

02:06.65

5

1:07:42.00

12.8

 

3

27:06.85

8:13

1:45:28.75

 

Male 20-24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Daniel Michel

173

20

1

06:58.25

24:53

01:05.20

2

41:19.75

20.9

00:53.20

2

24:08.55

7:19

1:14:24.95

2

11

Joshua Erancum

276

20

3

09:58.15

35:36

01:09.40

1

39:11.40

22.1

01:00.80

1

23:49.30

7:13

1:15:09.05

3

73

Patrick Gamble

263

22

2

08:31.20

30:25

01:42.70

3

53:30.00

16.1

01:25.25

3

24:53.90

7:32

1:30:03.05

4

117

Aaron Gilbert

134

24

4

12:34.65

44:53

01:53.25

4

59:46.90

14.5

01:19.45

4

37:24.30

11:20

1:52:58.55

 

Male 25-29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Mark Massengill

250

27

1

07:24.00

26:26

01:19.60

1

37:53.95

22.8

00:44.30

1

20:12.60

6:07

1:07:34.45

2

33

Chad Kotys

154

27

6

10:12.90

36:26

00:59.70

2

42:57.90

20.1

00:43.35

5

26:46.10

8:07

1:21:39.95

3

35

Alec Smith

252

26

4

08:45.75

31:15

01:44.45

5

46:51.00

18.4

01:22.90

2

23:03.60

6:59

1:21:47.70

4

39

Michael McClintock

281

26

5

10:12.85

36:26

02:09.65

3

44:20.15

19.5

01:02.35

3

25:00.55

7:35

1:22:45.55

5

41

Lucas Konger

227

28

2

08:32.95

30:29

02:05.75

4

45:31.70

19.0

00:54.20

4

25:58.80

7:52

1:23:03.40

6

75

Keith Jasmantas

261

28

7

11:05.35

39:35

03:52.10

6

47:21.15

18.2

00:52.45

6

27:13.05

8:15

1:30:24.10

7

84

Richard Geisler

272

26

3

08:45.25

31:15

02:16.10

8

53:01.95

16.3

01:02.60

8

29:05.20

8:49

1:34:11.10

8

88

Will Schultz

159

25

8

11:54.60

42:30

02:10.55

7

51:01.60

16.9

01:57.30

7

27:52.05

8:27

1:34:56.10

 

Male 30-34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Paul Marquardt

179

30

3

08:52.50

31:40

01:05.40

2

41:50.55

20.7

01:09.70

1

25:57.75

7:52

1:18:55.90

2

36

Avergonzado Troy

255

33

5

10:16.70

36:40

01:05.35

1

41:18.75

20.9

00:41.35

3

28:26.00

8:37

1:21:48.15

3

38

Craig Moore

275

32

6

10:28.60

37:23

02:04.20

3

42:49.75

20.2

 

2

26:52.25

8:08

1:22:14.80

4

59

Thomas Bell

169

33

2

08:44.65

31:11

01:31.60

5

44:58.80

19.2

01:09.00

5

29:11.30

8:51

1:25:35.35

5

72

Mike Shannon

107

33

4

10:08.15

36:11

02:27.80

4

44:46.95

19.3

01:38.05

6

30:24.00

9:13

1:29:24.95

6

83

Travis Ehlen

103

33

7

11:50.75

42:16

02:17.75

6

46:45.85

18.5

01:02.55

8

32:02.45

9:42

1:33:59.35

7

98

Dan Plew

199

32

9

13:08.55

46:54

03:01.55

7

54:26.45

15.9

00:44.20

4

29:00.70

8:47

1:40:21.45

8

109

Mark Bell

216

31

8

11:54.60

42:30

03:34.45

8

55:02.65

15.7

00:48.15

9

33:16.50

10:05

1:44:36.35

9

115

Jason MacKey

104

34

10

15:46.35

56:19

03:56.30

9

57:23.15

15.1

01:20.80

7

30:42.45

9:18

1:49:09.05

 

Male 35-39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Matt York

244

35

1

07:15.30

25:54

01:21.70

2

39:00.00

22.2

00:34.60

1

21:00.70

6:22

1:09:12.30

2

6

Timothy Arnold

254

36

6

08:28.70

30:14

01:35.90

1

37:31.00

23.0

01:07.70

2

23:20.25

7:04

1:12:03.55

3

8

Brian Adams

226

39

4

08:21.45

29:49

01:20.40

3

39:16.80

22.0

00:48.70

3

23:28.90

7:07

1:13:16.25

4

14

Jon Johnson

215

36

3

08:20.45

29:46

01:31.20

7

42:04.55

20.5

01:00.85

4

23:48.80

7:13

1:16:45.85

5

18

Michael Madson

185

38

5

08:26.95

30:07

00:50.75

4

40:58.20

21.1

00:51.55

9

26:59.65

8:11

1:18:07.10

6

26

Andy Best

218

37

2

07:58.50

28:27

02:21.00

5

41:32.25

20.8

01:23.90

7

26:11.20

7:56

1:19:26.85

7

28

Roland Ousley

238

36

7

09:38.35

34:24

01:14.50

6

41:39.55

20.7

00:50.85

10

27:24.30

8:18

1:20:47.55

8

53

Aaron Kirk

246

37

12

12:17.35

43:52

01:52.95

8

43:00.60

20.1

01:00.70

8

26:33.45

8:03

1:24:45.05

9

58

Andrew Achey

256

35

9

10:52.75

38:49

01:54.40

10

46:19.30

18.7

00:35.15

5

25:47.70

7:49

1:25:29.30

10

66

Matt Darnell

285

38

8

10:05.40

36:01

02:00.70

12

49:18.65

17.5

00:29.50

6

26:01.00

7:53

1:27:55.25

11

85

Chris Venters

195

39

11

10:59.45

39:14

01:14.90

11

49:01.80

17.6

00:35.70

12

32:22.55

9:48

1:34:14.40

12

93

Wes Edgar

142

35

13

14:21.15

51:15

02:45.90

14

51:19.25

16.8

 

11

29:22.20

8:54

1:37:48.50

13

94

Peter Wood

182

37

10

10:53.70

38:52

02:26.95

13

50:25.60

17.1

02:07.00

13

32:49.35

9:57

1:38:42.60

14

95

Stephen Duncan

139

39

14

15:31.15

55:25

02:35.65

9

46:16.40

18.7

01:08.65

14

33:34.65

10:10

1:39:06.50

15

125

Shon Klemme

207

39

15

16:12.70

57:51

05:08.80

15

58:57.30

14.7

01:35.00

15

37:04.30

11:14

1:58:58.10

 

Male 40-44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Brendon Cleve

245

41

1

07:38.55

27:16

00:42.20

2

39:20.65

22.0

 

1

23:31.40

7:08

1:11:12.80

2

10

Ron Moore

208

44

3

08:32.35

30:29

01:43.60

1

39:08.95

22.1

00:49.95

3

24:32.95

7:26

1:14:47.80

3

20

Jeff Craig

247

40

4

09:01.50

32:12

01:32.50

3

41:05.20

21.0

00:40.40

7

26:33.15

8:03

1:18:52.75

4

23

Jeff Cook

116

43

8

09:36.00

34:17

01:32.30

6

42:32.10

20.3

01:01.60

2

24:23.05

7:23

1:19:05.05

5

29

Thaddeus Borchers

164

44

2

08:02.30

28:41

01:12.45

10

44:49.85

19.3

01:15.95

5

25:37.20

7:46

1:20:57.75

6

34

Eric Seward

235

40

5

09:15.75

33:02

02:19.90

5

42:31.45

20.3

01:39.15

6

25:57.40

7:52

1:21:43.65

7

40

Kevin Luse

196

43

10

11:13.15

40:04

02:04.25

4

41:16.60

20.9

01:28.65

8

26:54.35

8:09

1:22:57.00

8

43

Bryan Hood

180

43

 

 

 

11:59.85

9

44:43.45

19.3

01:02.15

4

25:35.50

7:45

1:23:20.95

9

52

John Sparks

217

44

7

09:35.15

34:14

01:54.30

8

43:53.25

19.7

01:26.90

9

27:43.30

8:24

1:24:32.90

10

71

Jeff Brown

260

42

6

09:30.05

33:56

02:38.10

11

45:31.15

19.0

01:48.75

10

29:47.70

9:02

1:29:15.75

11

80

Shonn Parmeter

150

43

12

14:53.45

53:09

02:16.05

7

43:21.00

19.9

01:27.95

12

31:29.60

9:32

1:33:28.05

12

89

Bert Wasko

170

44

9

09:43.00

34:42

01:56.85

12

49:05.30

17.6

 

14

34:25.65

10:26

1:35:10.80

13

96

Todd Rtzler

136

44

11

11:40.65

41:40

02:54.65

13

50:19.80

17.2

01:43.85

13

33:08.15

10:02

1:39:47.10

14

118

Marcus Hammack

146

43

13

20:39.25

73:45

05:54.70

14

52:01.20

16.6

03:08.85

11

31:16.55

9:28

1:53:00.55

 

Male 45-49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Tom Mangel

186

46

2

08:23.85

29:56

00:57.50

1

37:39.10

22.9

00:38.15

1

21:19.75

6:28

1:08:58.35

2

12

Bob Cochrane

271

46

3

08:32.10

30:29

01:30.55

2

39:04.15

22.1

00:46.55

6

25:48.50

7:49

1:15:41.85

3

17

Doug Morris

233

46

1

07:56.50

28:20

01:51.15

3

40:41.60

21.2

01:11.80

7

26:25.95

8:00

1:18:07.00

4

22

Mark Linn

175

46

5

09:47.20

34:56

01:45.20

6

42:09.85

20.5

00:57.45

3

24:23.45

7:23

1:19:03.15

5

24

Kent Matney

239

49

12

11:24.45

40:43

01:24.35

4

41:42.10

20.7

01:03.00

2

23:42.45

7:11

1:19:16.35

6

30

Bryan Romano

152

45

8

10:17.05

36:44

01:52.40

7

43:03.35

20.1

01:10.95

5

24:51.05

7:32

1:21:14.80

7

32

Doug Jones

237

46

9

10:19.65

36:51

01:30.20

5

41:55.70

20.6

00:59.05

8

26:54.45

8:09

1:21:39.05

8

37

Todd Rothi

135

48

11

10:44.55

38:20

01:41.30

9

44:36.10

19.4

 

4

24:49.70

7:31

1:21:51.65

9

47

Douglas Phillips

241

49

4

08:33.15

30:32

01:17.65

8

43:57.40

19.7

00:48.85

10

29:16.65

8:52

1:23:53.70

10

65

Bill Harlow

112

48

7

10:15.45

36:36

02:14.55

11

46:18.30

18.7

00:57.70

9

27:36.70

8:22

1:27:22.70

11

76

Mike Gilbert

133

48

6

10:04.25

35:57

02:46.50

10

45:50.75

18.9

 

11

32:16.00

9:47

1:30:57.50

12

104

Brad Harris

240

46

13

12:16.05

43:49

01:58.95

12

50:56.50

17.0

01:21.50

12

35:29.10

10:45

1:42:02.10

13

128

Thomas Ulrich

265

45

10

10:38.95

37:59

04:15.00

13

1:06:52.05

12.9

01:09.50

13

39:22.80

11:56

2:02:18.30

 

Male 50-54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Mark Powell

214

53

4

08:36.70

30:43

01:16.15

1

37:39.55

22.9

00:42.20

4

24:56.15

7:33

1:13:10.75

2

13

Bill Meece

187

54

9

10:54.45

38:56

01:42.70

2

39:27.40

21.9

01:17.20

1

22:23.20

6:47

1:15:44.95

3

15

Dean Schmidlapp

223

51

1

08:20.35

29:46

01:11.15

4

42:03.85

20.5

00:50.55

3

24:45.45

7:30

1:17:11.35

4

19

Steve Sims

161

50

5

09:05.70

32:26

01:34.95

5

42:21.75

20.4

00:55.45

2

24:39.60

7:28

1:18:37.45

5

31

Eddie Drudge

230

52

11

11:39.15

41:36

01:14.55

3

39:58.00

21.6

01:26.90

7

27:01.70

8:11

1:21:20.30

6

44

Michael Langer

114

54

7

09:33.55

34:06

02:05.20

6

42:25.35

20.4

01:56.90

8

27:20.35

8:17

1:23:21.35

7

50

Michael Straubel

148

53

3

08:32.00

30:29

01:27.30

8

45:41.50

18.9

00:46.55

10

27:40.15

8:23

1:24:07.50

8

51

Jim Childress

127

51

6

09:20.95

33:20

02:42.65

7

44:10.50

19.6

02:06.85

6

26:01.60

7:53

1:24:22.55

9

55

Jim Iddins

155

51

2

08:21.70

29:49

01:49.60

11

47:43.65

18.1

01:15.10

5

25:40.05

7:47

1:24:50.10

10

78

Joe Ladowski

284

54

10

11:21.05

40:32

02:43.65

12

48:09.20

17.9

01:45.85

9

27:36.30

8:22

1:31:36.05

11

82

Mark Zak

209

51

12

12:58.80

46:19

02:51.45

9

46:13.80

18.7

00:53.95

12

30:46.85

9:19

1:33:44.85

12

86

Duan Ullom

257

53

13

13:03.10

46:36

03:09.60

10

46:42.20

18.5

01:25.20

11

30:25.60

9:13

1:34:45.70

13

116

Bob Dunderman

143

51

8

10:14.10

36:33

04:29.60

13

57:03.30

15.1

01:48.60

13

38:06.95

11:33

1:51:42.55

 

Male 55-59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

79

Jeff Miller

141

57

1

09:42.25

34:39

02:09.60

3

50:40.65

17.1

00:51.30

1

29:09.30

8:50

1:32:33.10

2

100

John Cory

111

58

3

12:39.95

45:11

02:04.40

4

50:48.80

17.0

01:52.80

2

33:50.60

10:15

1:41:16.55

3

103

Jim Austen

165

57

5

13:02.75

46:33

02:34.80

2

48:56.95

17.7

01:44.20

4

35:41.25

10:49

1:41:59.95

4

119

Robert Hogan

140

59

6

18:17.60

65:18

02:18.75

6

53:35.70

16.1

03:11.35

3

35:38.65

10:48

1:53:02.05

5

120

Leo Burns

178

58

2

12:16.95

43:49

02:32.70

5

50:53.90

17.0

02:19.50

5

45:05.90

13:40

1:53:08.95

6

122

Walter Woodhams

147

57

4

12:55.80

46:08

03:22.40

1

47:54.05

18.0

03:40.85

6

48:10.35

14:36

1:56:03.45

 

Male 60-64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Steve Knouff

168

61

2

10:02.50

35:50

02:09.90

1

41:55.75

20.6

01:02.50

1

24:08.95

7:19

1:19:19.60

2

54

Larry Johnson

200

60

1

09:54.80

35:21

02:16.55

2

42:46.85

20.2

01:11.50

2

28:39.45

8:41

1:24:49.15

3

74

Jim Pickett

149

61

3

12:08.95

43:20

01:12.65

3

44:21.65

19.5

01:19.30

3

31:01.90

9:24

1:30:04.45

 

Male 65-69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

105

Dale Sullivan

274

69

1

11:22.40

40:36

01:46.40

1

51:27.20

16.8

01:55.70

1

36:17.70

11:00

1:42:49.40

 

Clydesdale/Athena

Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Kari Roehr

131

37

2

10:44.05

38:20

01:59.45

1

43:58.70

19.7

01:23.90

3

32:03.65

9:43

1:30:09.75

2

10

Janalynn Miller

220

42

6

12:28.45

44:31

01:26.50

2

50:15.60

17.2

01:00.70

1

29:13.30

8:51

1:34:24.55

3

13

Jessica Schoenherr

162

28

1

10:26.60

37:16

02:48.15

6

54:36.25

15.8

01:02.05

2

32:00.10

9:42

1:40:53.15

4

16

Debbie Krouse

108

46

5

11:56.45

42:37

03:13.60

7

57:08.25

15.1

01:13.35

4

32:42.70

9:55

1:46:14.35

5

18

Julie Homans

228

36

3

10:52.95

38:49

02:18.05

4

54:14.35

15.9

01:52.20

5

39:51.05

12:05

1:49:08.60

6

20

Elizabeth Buescher

118

28

4

11:05.45

39:35

02:27.75

5

54:25.10

15.9

01:34.25

7

43:44.50

13:15

1:53:17.05

7

21

Rebecca Miller

188

47

8

12:59.70

46:22

02:33.70

3

53:12.70

16.2

02:04.90

8

46:19.65

14:02

1:57:10.65

8

24

Janet Fawley

171

54

7

12:30.70

44:39

04:40.20

9

1:01:22.65

14.1

01:17.40

9

49:07.90

14:53

2:08:58.85

9

25

Joyce Colligan

249

50

9

20:04.35

71:40

04:57.45

8

59:51.50

14.4

03:38.35

6

40:58.90

12:25

2:09:30.55

 

Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Brent Walker

277

36

2

08:13.45

29:21

01:29.60

3

43:25.35

19.9

01:08.40

1

23:39.95

7:10

1:17:56.75

2

2

Jason Demeter

110

36

4

08:24.25

30:00

02:23.40

4

43:27.15

19.9

01:23.45

2

24:44.50

7:30

1:20:22.75

3

3

Tracy Horrell

234

35

6

09:35.40

34:14

01:06.70

1

42:20.50

20.4

 

3

27:21.95

8:17

1:20:24.55

4

4

Andrew Wheele

278

35

1

08:06.55

28:56

01:57.60

2

42:43.85

20.2

01:06.95

4

28:27.25

8:37

1:22:22.20

5

5

Steve Martinsky

144

36

5

09:25.35

33:38

01:00.45

5

44:51.10

19.3

01:24.15

5

28:46.00

8:43

1:25:27.05

6

7

Isaac Pena

166

29

7

10:03.75

35:54

01:40.00

7

45:47.45

18.9

01:44.55

7

31:13.70

9:28

1:30:29.45

7

8

Kevin Sandberg

138

40

11

11:38.20

41:33

01:50.70

6

45:19.55

19.1

01:31.20

6

30:18.00

9:11

1:30:37.65

8

9

Kevin Conklin

128

41

13

12:05.65

43:09

01:46.20

8

46:24.05

18.6

 

9

32:44.30

9:55

1:33:00.20

9

11

Graeme Leiser

283

33

3

08:17.30

29:35

02:14.75

14

51:47.75

16.7

02:13.20

10

33:24.90

10:07

1:37:57.90

10

12

Scott Krueger

225

33

9

10:54.50

38:56

02:27.05

10

50:21.35

17.2

02:10.05

8

32:27.60

9:50

1:38:20.55

11

14

Christian Hans

119

27

8

10:40.35

38:06

01:58.50

12

50:39.50

17.1

01:18.30

13

36:39.90

11:06

1:41:16.55

12

15

John Mangan

192

31

12

11:40.05

41:40

02:45.85

13

51:23.35

16.8

02:16.50

11

35:21.70

10:43

1:43:27.45

13

17

Jon Schirm

126

33

17

17:03.10

60:54

03:09.90

11

50:25.45

17.1

01:50.30

12

35:42.90

10:49

1:48:11.65

14

19

John Thomas

280

42

10

11:16.15

40:14

04:15.55

9

46:57.00

18.4

02:44.05

16

45:27.60

13:46

1:50:40.35

15

22

Jim Demien

177

41

14

15:30.45

55:21

03:57.50

15

1:01:01.00

14.2

01:07.60

15

40:02.55

12:08

2:01:39.10

16

23

Rocky Ellis

267

47

16

16:40.60

59:31

00:59.20

16

1:02:04.50

13.9

03:07.70

14

39:26.35

11:57

2:02:18.35

17

26

William (bj) Tyre Jr

145

33

15

16:28.25

58:49

05:39.65

17

1:14:52.70

11.5

02:22.30

17

47:13.65

14:18

2:26:36.55

 

Team

Ages 106 & over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Team Gaumer

206

30

1

08:55.40

31:51

00:42.65

1

41:21.05

20.9

00:36.60

3

28:34.55

8:39

1:20:10.25

2

3

Team-Richard Fullmer

269

62

4

11:05.60

39:35

00:44.65

3

45:53.15

18.8

00:55.45

1

24:04.80

7:18

1:22:43.65

3

4

Team Zielinski

210

59

2

10:41.35

38:09

00:42.25

4

47:42.75

18.1

00:44.50

2

25:51.45

7:50

1:25:42.30

4

5

Team Boget

156

41

5

12:22.55

44:10

01:07.15

2

44:14.90

19.5

 

5

34:03.95

10:19

1:31:48.55

5

6

Team-Brian Pearson

222

35

3

10:44.65

38:20

00:37.55

5

49:40.45

17.4

00:40.25

4

30:36.00

9:16

1:32:18.90

 

Ages 105 & under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Team-Joshua Mock

282

86

1

07:02.15

25:07

00:42.50

1

42:40.80

20.3

00:40.10

1

26:11.80

7:56

1:17:17.35

2

7

Team- Corrina Miller

122

38

2

09:54.75

35:21

00:56.85

2

58:50.35

14.7

00:48.40

2

37:17.20

11:18

1:47:47.55