Try the Tri Super Sprint Triathlon

Age Group Results

May 02, 2010


Results By (www.MattoonMultiSport.com)

Men: 0- 0 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-99
Women: 0- 0 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-99

Individual

Overall Female Overall Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Taylor Mueller

13

1

01:55.55

23:58

3

01:20.55

 

2

20:05.05

14.9

2

00:20.30

 

1

08:18.10

6:55

31:59.55

2

25

Kara Milward

14

2

02:19.75

28:58

1

00:45.70

 

1

18:20.30

16.4

1

00:15.70

 

3

11:19.60

9:26

33:01.05

3

27

Teagan Cutright

16

3

03:03.05

38:08

2

00:57.75

 

3

20:46.50

14.4

3

00:20.55

 

2

09:06.50

7:35

34:14.35

 
Top

Female 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

31

Abby Conrad

11

3

02:33.15

31:53

2

01:03.75

 

3

20:26.15

14.7

1

00:17.00

 

2

10:22.95

8:38

34:43.00

2

35

Jenna Milward

12

5

02:42.65

33:45

1

00:50.85

 

2

20:11.45

14.9

3

00:22.05

 

5

11:04.00

9:13

35:11.00

3

38

Grace Alexander

11

6

02:43.35

33:58

3

01:05.25

 

1

19:56.70

15.1

6

00:24.45

 

7

11:46.10

9:48

35:55.85

4

44

Ashleigh Forrest

12

1

02:19.05

28:58

6

01:27.10

 

5

22:49.20

13.1

4

00:22.30

 

3

10:44.75

8:57

37:42.40

5

49

Katherine Janes

11

4

02:36.95

32:30

9

01:53.10

 

6

22:52.90

13.1

9

00:40.20

 

4

10:53.05

9:04

38:56.20

6

50

Elisabeth Csnum

12

9

04:52.35

60:50

4

01:16.10

 

4

22:16.20

13.5

8

00:36.20

 

1

10:19.80

8:36

39:20.65

7

51

Chole Garcia

12

2

02:24.65

30:00

5

01:26.05

 

7

24:11.60

12.4

2

00:18.00

 

6

11:35.55

9:39

39:55.85

8

61

Anne King

12

7

03:30.35

43:45

7

01:34.80

 

8

25:18.80

11.9

5

00:24.30

 

9

16:06.40

13:25

46:54.65

9

67

Cassidy Johnson

12

8

04:47.90

59:48

8

01:47.05

 

9

32:50.85

9.14

7

00:33.00

 

8

14:49.55

12:21

54:48.35

 
Top

Female 13 to 14

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

43

Emma Powell

14

1

02:01.50

25:13

1

01:33.95

 

3

23:54.00

12.6

1

00:19.80

 

1

09:37.45

8:01

37:26.70

2

46

Erin Faloon

14

2

02:42.95

33:45

3

01:55.60

 

2

23:22.70

12.8

2

00:24.70

 

2

09:57.85

8:18

38:23.80

3

52

Ella King

14

3

02:53.80

36:03

2

01:42.95

 

1

22:29.35

13.3

3

00:29.30

 

3

13:43.40

11:26

41:18.80

 
Top

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

42

Annie Golden

16

2

03:10.00

39:35

1

01:02.20

 

1

21:02.60

14.3

2

00:23.30

 

1

11:20.80

9:27

36:58.90

2

53

Olivia Turner

18

3

05:00.50

62:30

2

01:13.85

 

2

22:26.55

13.4

1

00:17.65

 

2

12:32.65

10:27

41:31.20

3

59

Kasey Moore

18

1

02:59.85

37:18

3

01:24.10

 

3

26:52.15

11.2

3

00:38.15

 

3

13:00.65

10:50

44:54.90

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

40

Shawn Gibbs

24

1

03:34.30

44:35

1

01:32.80

 

1

19:18.30

15.5

1

00:28.85

 

1

11:15.70

9:23

36:09.95

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

57

Brittany Jacob

26

1

03:42.60

46:15

1

01:39.15

 

1

23:31.75

12.8

1

00:25.70

 

1

15:13.80

12:41

44:33.00

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

29

Jennifer Garrison

31

1

02:49.00

35:13

1

01:36.60

 

1

19:05.05

15.7

1

00:20.75

 

1

10:37.60

8:51

34:29.00

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

58

Sonya Stowers

44

1

04:52.80

60:50

1

02:03.30

 

1

23:23.30

12.8

1

00:22.40

 

1

14:05.85

11:44

44:47.65

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

62

Cindy Gibbs

53

2

05:52.35

73:20

1

01:40.75

 

1

21:31.85

13.9

1

00:24.55

 

1

17:44.35

14:47

47:13.85

2

66

Lisa Thomson

50

1

04:40.85

58:20

2

02:57.75

 

2

23:55.65

12.5

2

00:32.25

 

2

19:14.65

16:02

51:21.15

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

55

Peggy Haycraft

55

3

04:12.30

52:30

2

01:26.45

 

1

20:18.35

14.8

1

00:31.40

 

2

15:30.25

12:55

41:58.75

2

56

Ginny Fucinari

55

4

05:42.65

71:15

1

00:48.75

 

3

21:15.80

14.1

2

00:40.65

 

3

15:59.20

13:19

44:27.05

3

60

Becky Slawik

55

2

04:01.45

50:13

4

03:16.05

 

4

22:37.30

13.3

3

00:53.25

 

1

15:28.05

12:53

46:16.10

4

63

Frances King

57

1

03:48.95

47:30

3

03:11.30

 

2

21:05.55

14.2

4

00:58.25

 

4

18:34.75

15:28

47:38.80

 
Top

Overall Male Overall Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Jimmy Moore

16

1

02:16.50

28:20

3

01:12.45

 

3

14:38.40

20.5

1

00:10.35

 

1

07:11.85

5:59

25:29.55

2

2

Don Utsinger

63

2

02:23.95

29:48

1

00:25.40

 

2

14:09.95

21.2

2

00:34.20

 

2

08:38.05

7:12

26:11.55

3

3

Ray Caruso

38

3

03:06.30

38:45

2

01:09.15

 

1

13:43.05

21.9

3

00:36.90

 

3

08:50.60

7:22

27:26.00

 
Top

Male 9 to 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

39

Justin Sharp

10

1

03:11.50

39:48

1

01:04.80

 

1

21:31.60

13.9

1

00:18.80

 

1

09:55.95

8:16

36:02.65

 
Top

Male 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

54

Austin Mitchell

12

1

03:40.65

45:50

1

01:23.70

 

2

26:00.65

11.5

2

00:28.80

 

1

10:10.65

8:28

41:44.45

2

65

Zach Perko

12

2

04:40.75

58:20

2

03:44.20

 

1

24:46.45

12.1

1

00:24.60

 

2

16:16.10

13:33

49:52.10

 
Top

Male 13 to 14

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Chris Conrad

14

1

02:21.15

29:23

1

01:19.00

 

1

17:58.90

16.7

1

00:10.70

 

1

10:27.30

8:43

32:17.05

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Dave Farmer

16

3

02:19.75

28:58

4

01:04.05

 

3

17:10.60

17.5

1

00:13.80

 

2

07:38.70

6:22

28:26.90

2

6

Alexander Stowers

16

4

02:26.35

30:25

3

01:01.90

 

1

16:53.35

17.8

6

01:00.15

 

1

07:31.55

6:16

28:53.30

3

9

Aaron Fyalka

15

1

02:03.95

25:38

2

01:00.80

 

5

18:29.70

16.2

3

00:22.60

 

3

08:04.15

6:43

30:01.20

4

14

Nick Garman

19

6

02:41.35

33:33

1

00:51.75

 

4

17:22.85

17.3

2

00:20.10

 

4

10:01.05

8:21

31:17.10

5

17

Jacob Brandon

15

5

02:36.07

32:30

6

01:07.00

 

2

16:56.15

17.7

5

00:51.85

 

5

10:07.00

8:26

31:38.07

6

36

Dusty Harris

17

7

03:39.40

45:38

7

01:57.75

 

6

18:40.85

16.1

4

00:25.55

 

6

10:33.85

8:48

35:17.40

DNF

DNF

Luke Perko

15

2

02:05.30

26:03

5

01:04.65

 

7

33:16.05

9.02

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Paul Mayes

20

1

03:08.90

39:10

2

00:47.55

 

2

16:09.55

18.6

1

00:15.65

 

1

08:38.40

7:12

29:00.05

2

8

Joe Essig

20

2

03:19.20

41:28

1

00:39.40

 

1

15:45.55

19.0

2

00:38.80

 

2

08:59.00

7:29

29:21.95

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Nick Fogleman

29

2

02:40.55

33:20

1

00:32.30

 

1

14:57.10

20.1

2

00:27.80

 

1

09:14.00

7:42

27:51.75

2

22

Nick Eubank

29

1

02:39.80

33:08

2

01:06.50

 

2

18:23.55

16.3

1

00:17.55

 

2

09:54.05

8:15

32:21.45

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Jacob Elam

30

3

03:06.30

38:45

3

01:30.05

 

3

16:40.35

18.0

1

00:20.55

 

1

09:24.10

7:50

31:01.35

2

13

Andy Ruebbelke

30

1

02:45.05

34:23

2

01:20.55

 

1

16:35.90

18.1

2

00:26.35

 

3

09:57.05

8:18

31:04.90

3

16

Pete Madden

33

2

02:55.25

36:28

1

01:15.15

 

2

16:39.40

18.0

4

00:49.35

 

2

09:42.90

8:05

31:22.05

4

47

Benjamin McLain

34

4

04:14.35

52:55

4

02:22.00

 

4

20:06.20

14.9

3

00:28.65

 

4

11:22.65

9:28

38:33.85

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

Thomas Beverly

38

1

02:53.90

36:03

3

02:12.15

 

1

17:18.95

17.3

3

01:14.75

 

2

10:54.75

9:05

34:34.50

2

37

Jeff Krause

35

3

03:43.70

46:28

2

01:59.50

 

3

20:06.45

14.9

1

00:33.10

 

1

09:21.05

7:48

35:43.80

3

41

Jeff Tipps

39

2

02:59.55

37:18

1

01:03.80

 

2

18:48.80

16.0

2

00:54.30

 

3

12:52.20

10:43

36:38.65

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Adam Hawkins

41

4

03:15.10

40:38

1

00:51.20

 

2

16:49.70

17.8

5

00:36.45

 

1

09:08.85

7:37

30:41.30

2

15

Scott Kern

41

2

02:34.15

32:05

2

01:05.95

 

1

16:17.90

18.4

6

00:49.55

 

5

10:30.80

8:45

31:18.35

3

19

Brad Bixby

40

1

02:18.95

28:45

5

01:32.55

 

4

17:17.85

17.4

1

00:20.55

 

4

10:23.05

8:39

31:52.95

4

28

David Hough

41

5

03:24.55

42:30

3

01:07.00

 

3

16:58.10

17.7

3

00:24.80

 

6

12:22.30

10:18

34:16.75

5

32

Curt Stowers

44

6

04:08.30

51:40

6

01:38.75

 

5

17:37.80

17.0

7

00:57.35

 

3

10:22.00

8:38

34:44.20

6

33

John Lawless

40

3

02:34.60

32:05

4

01:18.20

 

6

18:05.45

16.6

2

00:23.50

 

7

12:33.80

10:28

34:55.55

7

48

Larry Perko

43

7

05:26.05

67:55

7

02:16.20

 

7

20:17.55

14.8

4

00:30.45

 

2

10:12.80

8:30

38:43.05

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Eric Fyalka

47

1

02:35.85

32:18

2

01:44.50

 

1

16:05.75

18.7

1

00:32.50

 

1

09:18.20

7:45

30:16.80

2

24

Jeff Meyerhoff

47

2

02:59.50

37:18

1

01:14.55

 

2

16:32.55

18.1

2

01:01.20

 

2

11:12.95

9:20

33:00.75

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

JOE BROOKS

53

2

02:45.90

34:23

1

01:33.10

 

1

16:25.25

18.3

1

00:29.35

 

1

10:29.20

8:44

31:42.80

2

26

Mark Townsend

54

1

02:35.30

32:18

2

01:42.35

 

2

16:34.40

18.1

2

01:10.05

 

2

11:16.05

9:23

33:18.15

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

John Brubaker

64

2

03:24.65

42:30

1

01:19.50

 

2

17:22.20

17.3

1

00:26.35

 

1

10:06.50

8:25

32:39.20

2

34

Stephen Mintus

60

1

03:24.40

42:30

2

01:54.50

 

3

17:39.00

17.0

2

01:01.00

 

2

10:59.85

9:09

34:58.75

3

45

Eddie Taylor

64

3

03:49.50

47:43

3

02:35.30

 

1

16:08.50

18.6

3

01:36.60

 

3

13:55.15

11:36

38:05.05

 
Top

Male 75 to 79

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

64

Don Egan

75

1

04:14.30

52:55

1

02:10.20

 

1

23:54.70

12.6

1

00:41.80

 

1

16:43.65

13:56

47:44.65