Toad Suck Triathlon Results 2011

Age Group Results

September 10, 2011


Results by No Limits Timing LLC (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC

Men: 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Age Groups

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 21 Shannon Yates 260 33 1 27:27.1 1:50/M 2:12.5 1 1:19:59.2 18.9mph 1:06.8 3 50:26.3 8:08/M 2:41:12.2  
2 22 Heather Johnson 199 33 2 28:54.6 1:56/M 1:27.3 2 1:20:44.0 18.7mph 1:19.3 2 49:49.2 8:02/M 2:42:14.6  
3 28 Lia Kinsey 212 38 3 33:54.9 2:16/M 1:32.3 3 1:22:17.2 18.4mph 0:59.1 1 46:54.0 7:34/M 2:45:37.6  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 59 Marianne Park 274 48 1 36:50.9 2:27/M 2:49.3 1 1:32:14.5 16.4mph 1:37.6 1 1:05:39.3 10:35/M 3:19:11.7  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 61 Cheryl Craig 186 50 1 41:42.6 2:47/M 1:53.3 1 1:42:56.0 14.7mph 2:03.1 1 1:33:06.2 15:01/M 4:01:41.3  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 32 Alicia Allen 177 22 2 30:03.4 2:00/M 1:33.0 1 1:27:40.7 17.2mph 1:07.3 1 47:56.3 7:44/M 2:48:20.9  
2 60 Caitlyn Wamble 257 21 1 29:48.6 1:59/M 2:47.3 2 1:37:08.0 15.5mph 1:09.1 2 1:10:09.5 11:19/M 3:21:02.6  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 40 Julie Jones 206 39 4 39:52.6 2:39/M 1:15.5 1 1:15:55.2 19.9mph 0:58.8 3 53:56.3 8:42/M 2:51:58.6  
2 42 Alyssa Journey 156 36 3 39:20.4 2:37/M 2:20.3 2 1:16:32.2 19.7mph 1:50.6 1 52:48.7 8:31/M 2:52:52.3 2:00
3 45 Errin Dean 187 35 2 36:40.9 2:27/M 1:20.8 3 1:26:16.7 17.5mph 1:19.5 2 53:33.5 8:38/M 2:59:11.6  
4 52 Suzanne Karklins 157 36 1 28:19.9 1:53/M 2:22.5 4 1:30:50.5 16.6mph 1:18.8 4 1:04:13.6 10:21/M 3:07:05.4  
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Scott Anderson 178 39 2 24:29.4 1:38/M 1:47.6 1 59:42.4 25.3mph 0:57.6 2 38:42.0 6:15/M 2:05:39.1  
2 2 Chad Sanders 30 33 1 23:43.6 1:35/M 1:04.0 2 1:05:26.5 23.1mph 0:50.1 1 37:27.0 6:02/M 2:08:31.3  
3 3 Tim Gorman 195 42 3 25:23.9 1:42/M 1:42.0 3 1:09:20.0 21.8mph 0:50.3 3 43:28.8 7:01/M 2:20:45.2  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Spencer Kinsey 213 40 1 28:03.9 1:52/M 1:19.8 1 1:12:24.4 20.9mph 0:52.1 1 45:19.0 7:19/M 2:27:59.4  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Coak Matthews 277 56 1 20:24.9 1:22/M 1:51.0 1 1:15:35.0 20.0mph 1:07.3 1 51:49.6 8:21/M 2:30:47.9  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Adam Xaysuda 259 26 2 30:12.9 2:01/M 0:41.8 1 1:10:59.5 21.3mph 0:44.1 1 43:44.4 7:03/M 2:26:22.8  
2 7 Chris Reimers 225 27 1 27:06.6 1:48/M 2:04.5 2 1:15:40.7 20.0mph 0:41.8 2 44:25.8 7:10/M 2:29:59.6  
3 29 Will Granich 196 26 3 30:14.1 2:01/M 2:01.8 5 1:19:47.8 18.9mph 1:11.4 3 53:00.1 8:33/M 2:46:15.5  
4 34 Noah Hansen 197 26 4 30:50.1 2:03/M 2:34.5 3 1:18:28.7 19.2mph 1:14.1 4 55:35.8 8:58/M 2:48:43.4  
5 44 Jared Duncan 189 28 6 38:47.1 2:35/M 1:33.3 4 1:18:39.2 19.2mph 1:53.8 5 57:22.3 9:15/M 2:58:15.9  
6 57 Jeremiah McLaughlin 217 25 5 38:39.6 2:35/M 3:23.5 6 1:27:30.7 17.3mph 2:43.3 6 1:06:31.1 10:44/M 3:18:48.4  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Matt Enderlin 191 34     25:42.4 2 1:14:11.2 20.4mph 1:02.3 1 41:20.8 6:40/M 2:22:16.9  
2 10 Adam Socia 230 33 2 27:01.1 1:48/M 1:40.5 3 1:14:27.5 20.3mph 1:27.3 2 46:10.5 7:27/M 2:30:47.1  
3 16 Brent Staley 232 34 1 26:53.1 1:48/M 1:53.5 1 1:14:08.9 20.4mph 0:57.1 4 52:20.6 8:26/M 2:36:13.4  
4 25 Zachary Waller 280 31 5 30:54.1 2:04/M 1:19.3 4 1:16:15.0 19.8mph 1:02.6 5 53:31.8 8:38/M 2:43:02.9  
5 27 Richard Maguire 276 31 6 31:34.1 2:06/M 1:46.5 5 1:21:04.2 18.6mph 1:14.8 3 48:10.5 7:46/M 2:43:50.3  
6 33 Matthew Powell 176 32 3 27:28.9 1:50/M 2:22.8 6 1:22:12.0 18.4mph 2:16.1 6 54:19.3 8:46/M 2:48:39.1  
7 54 Berkeley Bate 182 32 4 30:34.4 2:02/M 4:25.3 8 1:30:48.7 16.6mph 1:24.8 7 1:04:01.2 10:20/M 3:11:14.5  
8 56 Kent Manion 215 32 7 35:41.4 2:23/M 2:12.0 7 1:22:39.0 18.3mph 1:15.8 8 1:10:56.7 11:26/M 3:12:45.1  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Timothy Thor 300 35 1 23:27.1 1:34/M 1:38.3 2 1:14:37.0 20.2mph 0:59.3 2 49:52.9 8:03/M 2:30:34.8  
2 18 Roberto Ferie 193 39 2 30:32.9 2:02/M 0:59.8 3 1:16:06.7 19.8mph 0:49.5 1 49:43.2 8:01/M 2:38:12.3  
3 30 Jay Caldwell 184 38 4 32:40.1 2:11/M 1:01.8 1 1:13:53.2 20.4mph 1:04.8 4 58:04.1 9:22/M 2:46:44.2  
4 46 Ashish Salgaonkar 279 37 3 30:36.4 2:02/M       1:36:24.2 3 52:27.3 8:28/M 2:59:27.9  
5 49 Geoff Thompson 253 38 5 35:46.9 2:23/M 2:23.8 4 1:24:48.5 17.8mph 1:35.3 5 58:52.6 9:30/M 3:03:27.2  
6 53 Bryan Jones 205 38 6 39:47.4 2:39/M 2:05.3 5 1:25:58.0 17.6mph 1:26.1 7 1:00:57.3 9:50/M 3:10:14.1  
7 58 Jay Southerland 231 38 7 46:00.9 3:04/M 2:28.0 6 1:28:48.0 17.0mph 2:49.1 6 59:01.0 9:31/M 3:19:07.1  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 James Owens 168 44 1 28:58.1 1:56/M 1:02.0 2 1:15:02.5 20.1mph 0:43.3 1 44:23.7 7:10/M 2:30:09.8  
2 31 Larry Nguyen 219 41 5 40:58.6 2:44/M 2:42.5 1 1:11:17.7 21.2mph 1:42.8 2 51:36.6 8:19/M 2:48:18.4  
3 38 Bill Dillard 188 41 3 36:32.1 2:26/M 2:00.3 3 1:20:39.2 18.7mph 0:49.3 3 51:37.1 8:20/M 2:51:38.2  
4 47 Stephen Hudson 198 44 2 35:38.9 2:23/M 2:17.5 4 1:22:19.0 18.3mph 1:25.3 5 58:09.2 9:23/M 2:59:50.1  
5 50 Kevin Whaley 258 41 4 37:58.6 2:32/M 3:52.5 5 1:23:35.2 18.1mph 1:43.1 4 57:35.5 9:17/M 3:04:45.1  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 12 Joseph Nichols 220 49 2 25:12.9 1:41/M 1:55.8 6 1:16:14.5 19.8mph 1:10.8 2 46:35.8 7:31/M 2:31:09.9  
2 13 Seth Irwin 149 45 9 36:04.6 2:24/M 1:58.5 2 1:12:36.7 20.8mph 1:12.1 1 41:48.4 6:45/M 2:33:40.5  
3 14 Frank Thibeault 247 46     31:15.7 3 1:12:39.0 20.8mph 1:10.6 4 50:07.9 8:05/M 2:35:13.3  
4 17 Barry E Bryant 183 48 3 29:24.6 1:58/M 1:56.5 4 1:13:37.7 20.5mph 0:54.6 5 50:24.2 8:08/M 2:36:17.8  
5 19 Booth Rand 224 49 5 30:31.4 2:02/M 1:35.5 5 1:13:38.0 20.5mph 1:38.1 7 50:53.8 8:12/M 2:38:16.9  
6 20 D. Michael Huckabay Jr. 261 47 1 24:21.9 1:37/M 1:54.0 9 1:21:38.2 18.5mph 1:11.1 8 51:52.7 8:22/M 2:40:58.0  
7 24 Michael Jolly 200 45 10 37:28.1 2:30/M 2:13.0 1 1:10:51.2 21.3mph 1:38.1 6 50:35.1 8:10/M 2:42:45.7  
8 37 Steve Barger 180 47 6 32:37.4 2:10/M 1:18:55.0     1:03.1 11 58:25.2 9:25/M 2:51:00.8  
9 39 Nathaniel Smith 229 47 7 35:37.9 2:22/M 2:09.5 10 1:22:30.5 18.3mph 1:35.8 3 49:58.7 8:04/M 2:51:52.6  
10 41 Michael L. Johnson 275 48 4 30:30.4 2:02/M 4:03.3 8 1:20:06.4 18.9mph 2:11.1 10 55:31.6 8:57/M 2:52:22.9  
11 43 Scott Stuff 233 46 8 35:58.4 2:24/M 2:41.0 7 1:18:52.2 19.1mph 1:41.8 9 54:25.8 8:47/M 2:53:39.4  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 23 Joe Barnett 181 51 1 29:12.1 1:57/M 2:57.8 1 1:14:29.7 20.3mph 2:20.1 2 53:20.5 8:36/M 2:42:20.4  
2 26 Scott Thibodeaux 250 50 2 31:01.9 2:04/M 2:38.5 2 1:15:11.7 20.1mph 1:42.6 1 52:39.8 8:30/M 2:43:14.6  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 35 John Miles 218 56 2 27:06.9 1:48/M 2:39.8 3 1:20:55.2 18.7mph 0:56.3 2 57:40.4 9:18/M 2:49:18.8  
2 36 Daniel Glidden 194 55 3 33:57.1 2:16/M 3:01.8 2 1:17:58.5 19.4mph 1:30.1 1 54:18.6 8:45/M 2:50:46.2  
3 51 Pete Tanguay 246 55 4 39:05.9 2:36/M 3:07.3 1 1:16:11.2 19.8mph 2:20.1 3 1:04:13.4 10:21/M 3:04:58.0 2:00
4 55 Tim Kean 211 58 1 25:48.1 1:43/M 2:36.8 4 1:34:37.9 16.0mph 2:07.8 4 1:07:28.0 10:53/M 3:12:38.8  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Don Baker 179 64 1 23:29.4 1:34/M 1:30.3 1 1:12:26.4 20.8mph 1:30.3 1 56:17.5 9:05/M 2:35:14.1  
 
Top

Male 65 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 48 Sam Taggart 234 65 1 34:50.6 2:19/M 2:48.0 1 1:23:22.7 18.1mph 1:37.3 1 58:55.8 9:30/M 3:01:34.6  
 

Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Scott Pittillo 223 33 1 29:17.6 1:57/M 2:47.5 1 1:16:45.7 19.7mph 1:09.3 1 47:09.2 7:36/M 2:37:09.6  
2 4 Timothy Carr 185 34             2 3:06:49.0 30:08/M 3:06:49.0  
 
Top

Male 40 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Frank Lawrence 214 43 3 37:36.1 2:30/M 1:46.5 3 1:59:11.2 12.7mph   1 5:42.9 0:55/M 2:44:16.8  
2 3 Shaun McCaffrey 216 49 1 30:29.4 2:02/M 1:37.5 1 1:14:49.9 20.2mph 1:20.1 2 58:19.3 9:24/M 2:46:36.4  
3 5 Todd Patten 222 41 2 32:20.9 2:09/M 2:01.0 2 1:34:06.0 16.0mph 1:17.6 3 1:11:00.2 11:27/M 3:20:45.8  
 

Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Jennifer Freyman 142 31 3 35:08.6 2:21/M 2:41.3 2 1:27:50.5 17.2mph 4:18.3 1 1:13:06.8 11:47/M 3:23:05.6  
2 2 Jill Edwards 190 30 1 32:22.1 2:09/M 5:28.3 1 1:27:50.0 17.2mph 4:17.6 2 1:13:07.5 11:48/M 3:23:05.6  
3 3 Joy Smith 228 38 2 34:55.9 2:20/M 3:23.5 3 1:34:10.0 16.0mph 1:48.3 3 1:24:48.9 13:41/M 3:39:06.7  
 

Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Michael Wagner 256 44 1 42:44.1 2:51/M 6:03.0 1 1:33:02.5 16.2mph 5:32.1 1 43:08.8 6:57/M 3:10:30.6