2013 Light The Way For Our Youth 5K Results


Saturday, April 20, 2013
New Haven, Connecticut 06511

Top Males Overall in .5MKidsRun division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

JACOB WELCH

     4:10.58

7

M

.5MKidsRun

2

 

JORDAN WALKER

     4:33.02

9

M

.5MKidsRun

3

 

LUKE CARRYL

     5:28.84

5

M

.5MKidsRun

 Top Females Overall in .5MKidsRun division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

JAYDA SETH

     4:33.05

10

F

.5MKidsRun

2

 

Tivona Green

     4:41.68

8

F

.5MKidsRun

3

 

TRISHELLE MANNING

     5:12.76

8

F

.5MKidsRun

Young Youth Male (0-9) in division .5MKidsRun

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

MEKHI SETH

     5:33.99

6

M

.5MKidsRun

2

 

MICAH MFUKO

     5:36.21

7

M

.5MKidsRun

3

 

CHAMAR LEE

     6:07.24

6

M

.5MKidsRun

4

 

CHASE CARRYL

     6:36.84

4

M

.5MKidsRun

5

 

MICHAEL MFUKO

     7:32.94

3

M

.5MKidsRun

6

 

Jolaolu Obayomi

     8:25.66

4

M

.5MKidsRun

7

 

ELIJAH AVERY-TURNER

    10:15.64

6

M

.5MKidsRun

Young Youth Female (0-9) in division .5MKidsRun

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Leah Gorbourn

     5:15.37

4

F

.5MKidsRun

2

 

GABRIELLE WALKER

     5:31.89

4

F

.5MKidsRun

3

 

Semilola Obayomi

     5:35.61

7

F

.5MKidsRun

4

 

TOLANI OSHIN

     5:45.80

7

F

.5MKidsRun

5

 

LOLADE OSHIN

     6:09.27

5

F

.5MKidsRun

6

 

Teniola Obayomi

     6:18.36

6

F

.5MKidsRun

7

 

Kaylah Gorboun

     7:41.75

2

F

.5MKidsRun

 Top Males Overall in 2M division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

MICHAEL FILION

    40:23.36

56

M

2M

2

 

Edwin Rodriquez

    41:43.61

46

M

2M

3

 

JOEL GALVER

  1:02:22.41

48

M

2M

 Top Females Overall in 2M division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Ndidu Analow

    29:43.66

30

F

2M

2

 

Funmi Ataqndey

    29:44.68

34

F

2M

3

 

Xiomara Goubourn

    30:06.72

62

F

2M

Master Female (40-49) in division 2M

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Carolyn Wilson-Caer

    41:05.53

49

F

2M

2

 

Rosa M Rodriguez

    41:42.55

42

F

2M

 

Senior Master Female (50-59) in division 2M

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Cheryl Harewood

    41:00.65

54

F

2M

 

 

* 5K Race Results *

 Top Males Overall in 5K division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Jeffrey Townsend

    18:48.10

41

M

5K

2

 

JORDAN ZINN

    19:05.10

31

M

5K

3

 

CHRISTOPHER YERINO

    20:09.10

29

M

5K

 Top Females Overall in 5K division.

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

CATHERINE HAYES

    20:17.10

22

F

5K

2

 

KELCY FLORENTINO

    23:20.10

31

F

5K

3

 

ANGELA RINALDI

    24:19.10

47

F

5K

Youth Male (10-19) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

SOLOMON GREEN

    28:20.57

19

M

5K

2

 

DAVID BAMGBOYE

    29:29.66

14

M

5K

3

 

GERAI EVANS

    34:43.48

18

M

5K

4

 

CHIGOZIE DIKE

    49:14.69

10

M

5K

Pioneer Male (20-29) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Colin Britt

    20:21.10

27

M

5K

2

 

Desmond Pittman

    21:06.10

27

M

5K

3

 

KEVIN SCHMIDT

    23:51.10

22

M

5K

4

 

ALIXANDRO GOUBOURN

    28:10.97

20

M

5K

5

 

OLUWADEMILADE OSIBANJO

    29:37.94

28

M

5K

6

 

OLAWALE SHOGBOLA

    30:07.69

26

M

5K

7

 

GLENN EVANS JR.

    31:07.30

21

M

5K

8

 

Amit Garle

    34:39.53

27

M

5K

9

 

Snehal Uchil

    53:53.13

27

M

5K

Young Master Male (30-39) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Marco Mutonji

    22:09.10

33

M

5K

2

 

JOHN FLORENTINO

    22:34.33

32

M

5K

3

 

DWAIN CARRYL

    23:20.10

36

M

5K

4

 

Jason Gorbourn

    28:25.94

30

M

5K

5

 

ALFONSO VALECILLOS

    31:02.41

34

M

5K

6

 

Joe Fagone

    36:08.94

39

M

5K

7

 

Ty Bateman

    43:57.24

31

M

5K

8

 

SHAWN GAINES

    55:02.43

37

M

5K

9

 

NORMAN MFUKO

  1:12:16.06

38

M

5K

Master Male (40-49) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

ADAM WALKER

    23:54.10

41

M

5K

2

 

MATTHEW BRAND

    28:30.09

41

M

5K

3

 

BRIAN SCHMIDT

    35:31.85

48

M

5K

4

 

Obayomi Iyiola

    37:42.30

40

M

5K

5

 

CHRIS BAMGBOYE

    41:09.40

43

M

5K

6

 

CHARLES DIKE

    41:56.42

47

M

5K

7

 

SCOTT TURNER

    49:16.03

45

M

5K

8

 

HERBERT CRUZ

    54:10.17

49

M

5K

Senior Master Male (50-59) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

JOSEPH STEELE

    28:00.53

59

M

5K

2

 

NICK RUGGIERO

    30:20.51

58

M

5K

3

 

Curtis Joltn

    32:33.23

51

M

5K

4

 

CLARENCE BROWN JR.

    33:07.33

58

M

5K

5

 

TODD FOSTER

    36:59.32

57

M

5K

6

 

JAMES ROUNDTREE

    40:24.94

56

M

5K

7

 

Mark Laudati

    59:51.10

54

M

5K

Golden Master Male (60-69) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Rich Steeves

    20:32.10

63

M

5K

2

 

Stephen Moore

    28:04.41

66

M

5K

3

 

RODERICK RICHARDSON

    36:11.91

63

M

5K

Platinum Master Male in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Anastacio Solis

    36:48.51

71

M

5K

Young Youth Female (0-9) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

OLUCHI DIKE

    49:29.76

8

F

5K

2

 

BEKA BAMGBOYE

    49:45.70

7

F

5K

3

 

MARY MFUKO

    59:11.70

1

F

5K

Youth Female (10-19) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

ALIYAH MANNING

    31:07.58

16

F

5K

2

 

ARIANA ALLEN

    31:13.03

16

F

5K

3

 

LIZABETH BAMGBOYE

    41:08.89

11

F

5K

4

 

Celeste R. Rodriguez

    42:34.97

14

F

5K

5

 

ANNA SCHMIDT

    43:57.10

19

F

5K

6

 

MALAIKA MFUKO

    59:11.60

12

F

5K

7

 

NIKITA GAINES

    59:17.65

15

F

5K

Pioneer Female (20-29) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

MARIYAH CHARLTON

    28:31.70

22

F

5K

2

 

FOLAKE SHOGBOLA

    29:40.23

28

F

5K

3

 

NICOLE SIMONSON

    32:14.41

28

F

5K

4

 

SARA CANNON

    32:14.50

29

F

5K

5

 

OYINKAN AKINPELU

    32:19.01

25

F

5K

6

 

Amanda Halo

    32:30.74

25

F

5K

7

 

OPEYEMI LAMIKANRA

    33:42.43

29

F

5K

8

 

KIMBERLY YERINO

    42:59.41

28

F

5K

9

 

Edesha Edesha

    51:18.14

25

F

5K

10

 

BRIANA CARDOZA

    52:22.36

26

F

5K

Young Master Female (30-39) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Carmy Koutroulas

    28:40.72

33

F

5K

2

 

SUSY FERREIRA

    28:55.44

39

F

5K

3

 

Jill Garland

    29:32.97

36

F

5K

4

 

R'el Rodriguez

    31:44.38

31

F

5K

5

 

Asia Gurbourn

    34:56.70

30

F

5K

6

 

GENEVIVE WALKER

    34:56.77

39

F

5K

7

 

Gecy Saner

    36:08.12

37

F

5K

8

 

HEATHER RENZ

    36:51.74

39

F

5K

9

 

MODUPE OSHIN

    37:42.65

32

F

5K

10

 

RASHELE YARBOROUGH

    37:50.82

30

F

5K

11

 

JESSICA WILSON

    38:19.62

39

F

5K

12

 

ULARI DIKE

    41:56.60

36

F

5K

13

 

Kalyani Madgula

    49:32.05

33

F

5K

14

 

KRISTY AVERY-TURNER

    51:06.36

34

F

5K

15

 

NORA MONSALVE

    51:35.08

32

F

5K

Master Female (40-49) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Laura Galvin

    28:36.31

44

F

5K

2

 

MICHELLE SEWELL

    37:50.70

44

F

5K

3

 

MARGARET BARRETTA

    38:57.85

47

F

5K

4

 

Dorota Camacho

    43:57.01

42

F

5K

5

 

ALTHEA SEWELL

    45:22.13

46

F

5K

6

 

CHANDRA COSTIN

    50:46.59

41

F

5K

7

 

TAMMY CARDOZA

    52:22.67

48

F

5K

8

 

LISSETTE CRUZ

    54:11.15

46

F

5K

9

 

FOLA BAMGBOYE

    54:13.80

43

F

5K

10

 

BETH SCHMIDT

    55:18.02

46

F

5K

11

 

Lauren Brandy

    59:45.15

45

F

5K

12

 

Cheri Brooks

  1:04:24.20

48

F

5K

13

 

ARIEL EVANS

  2:15:40.20

49

F

5K

Senior Master Female (50-59) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Eugenia Hayes

    30:17.25

56

F

5K

2

 

MARY BARBER

    32:45.70

55

F

5K

3

 

LESLIE FOSTER

    36:44.52

57

F

5K

4

 

GAIL ROUNDTREE

    40:25.50

55

F

5K

5

 

CATHY GAMBRELL

    40:39.41

54

F

5K

6

 

Sharon Lincoln

    41:40.04

57

F

5K

7

 

LORETHA FELTON

    46:29.23

50

F

5K

8

 

Jan Michele Murphy

    59:44.94

52

F

5K

Golden Master Female (60-69) in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

Cara Wolven

    29:45.60

60

F

5K

2

 

CINDY GEORGE

    33:31.95

65

F

5K

3

 

JUANITA SNIPE

    47:43.81

68

F

5K

Platinum Master Female in division 5K

Place

 

Name

Time

Age

Gender

Division

1

 

CAROLYN WHITE

  1:12:22.87

70

F

5K